• Astroloji
 • Bilişim
 • Cinsel Sağlık
 • Diyetisyen
 • Finans
 • Marka Tescil Patent
 • Psikoloji
 • Sağlıklı Yaşam & Fitness
 • Spiritüel Enerji
 • Yaşam Koçluğu

Korona Günlerinde Hayatın Anlamı

13.12.2020 14:07
Danismanya.com

Biliyorsunuz şu anda sağlığımız ve bağışıklık sistemimiz her şeyden daha önemli. Araştırmalar hayata güçlü bir anlam ve amaç duygusu ile bağlanan bireylerin daha iyi bir fizik ve zihin sağlığına sahip olduğunu gösteriyor. Bir yaşam amacı olan bireyler daha az depresyon yaşıyor. Yaşam amacınız veya motivasyonunuz yoksa, sabah yatağınızdan kalkmak için hiçbir sebep bulamayabilirsiniz.

 

Amaçlarını keşfeden çoğu insan, anlamlı ve tatmin edici bir işle meşguldür.

Yapılan araştırmalar öğrencilerde hedef belirlemenin ve bir amaç doğrultusunda sürdürülen eğitimin çocukların başarılarında çok güçlü bir rolü olduğunu göstermiştir. Özellikle gençlik yıllarında kazanılması gereken bu özellik ile hedef belirleyen öğrenciler ne zaman ne yapacaklarını çok daha iyi biliyorlar. Başarı odaklı çalışıyorlar ve daha fazla sorumluluk alıyorlar. Bir amaca yönelik atılan adımlarla da potansiyellerini doğru yöne yönlendirebiliyorlar. Bu ayrıca gençlerin kendileri için neyin önemli olduğunu netleştirmelerine ve başarıya odaklanmalarına yardımcı oluyor.

 

İşin Sırrı Nerede?

 

İnsan, her imkâna sahip olsa bile anlamı yakalayamadığında doyuma ulaşamamaktadır ve ‘insanın anlam arayışı’ ortaya çıkmaktadır. Öte yandan tüm zorluklara rağmen mutlu olanlar da vardır.

 

Bir amaç uğruna yaşayan insanlar, hayatlarının her yönünü etkileyen bazı temel inançlara ve değerlere sahiptir. Bunlar günlük yaşamlarını şekillendirir ve hem uzun vadede hem de kısa vadedeki önceliklerini belirler. Olduğunuz kişiden, elde ettiklerinizden ve eylemlerinizden memnunsanız iç huzuru yakalamak da sizin için daha kolay olacaktır.

 

Hayalleri ve amaçları elle tutulur olan insanlar her gün mutlu uyanmayı buna borçlular. Dünya’nın en başarılı insanlarına bir göz atacak olursanız, ortak özelliklerinin aile ve arkadaşları ile iyi ilişkiler kurmaları ve asla hedeflerinden şaşmadıkları olduğunu görebilirsiniz. Tüm başarılı isimlerin bir diğer ortak noktası ise daha önce defalarca başarısız olmaları ve buna rağmen yılmadan tekrar tekrar başarının peşine düşebilmeleridir. Bu da başarılı kişilerin şartlar ne olursa olsun kendilerine inandıklarını gösteriyor. Pozitif düşünce ve bıkmadan çalışarak hem üretkenliğinizi arttırabilir hem de başarıya ulaşmanın yollarını aşındırabilirsiniz.

 

Anlam dolu bir yaşamın sırrı zorluklardan veya başarısızlıktan korkmamakta yatıyor. Her zaman her şeyi yapabileceğinizi düşünmelisiniz ve yine de başarısız olursanız, yalnızca silkelenir ve yolunuza devam edersiniz. Olumlu ya da olumsuz her deneyimin bir sebep uğruna gerçekleştiğine inanmak, gerçek mutluluğa ve memnuniyete giden ilk adımdır.

 

Yüksek Motivasyon

 

Biliyoruz ki çoğu insan başarıyı, hayatta elde ettikleri birikim ve güç ve hatta elde ettikleri statü ile değerlendirir. Peki başarının ölçütü bunlar mıdır? Oysa ki başarı, yaşam amacınızın tam anlamıyla yerine getirilmesi olmalıdır. İnsanoğlu amaçlarını elde ettiğinde, o bir şeylerin sürekli eksik olduğu hissinden kurtulur. Bilinçli yaşamak, tam olarak ne yaptığınızı ve bu dünyada ne yapmanız gerektiğini bilmektir. Yapabileceğiniz ilk motivasyon güçlendirme çalışmasına kendimize karşı nazik olarak başlayabilirsiniz. Hayatınızda en çok neye değer verdiğinizi gözden geçirin. İnancınız, aileniz, barışınız, ilişkileriniz, sevgi, işiniz…

 

Amaca yönelik ve anlamlı bir hayat yaşamak, en iyi işe, en lüks eşyalara veya en büyük eve sahip olmanız anlamına gelmiyor. Anlam dolu bir hayat yaşamak, dünyada küçük bir fark yaratmak ve kendi hedeflerinize ulaşmaktır. Anlam hayatın her anında mevcuttur; ama onu bulma yeteneğimiz ise tamamen bize bağlı.

 

Hayata Anlam Katmak

 

Japonların yaşlılıklarında sağlıklı, mutlu ve üstelik çoğunlukla da 100 yaşının üzerinde olmasının sebebi olarak ikigai felsefesinden söz ediliyor. Japonlara göre herkesin ikigai'si var. ikigai, temelinde her sabah uyanmak için bir sebep ve hayattan zevk almak için bir neden demek. Japonların Uzun ve Mutlu Yaşam Sırrı kitabı ile gündeme gelen ikigai kavramına göre her birimizin bir İkigai’si var ve bunu bulmak için kendimize sormamız gereken bazı sorular var.

 

 1. Soru: Ben neyi seviyorum? Benim tutkum ne?
 2. Soru: Ben hangi konuda iyiyim? Yeteneklerim neler?
 3. Soru: Ne iş yaparak para kazanmalıyım?
 4. Soru: Dünyanın neye ihtiyacı var? Peki benim misyonum ne olmalı?

 

Bu dördünün ortak birleşimi ise hayattaki varoluşunuzun anlamını ortaya çıkarıyor. Japonlara göre uzun ve mutlu bir hayatın sırrı, gelecekte hayatınızın daha iyi bir hayat olacağı ümidiyle yaşamak değil, bugünü niyetle yaşamaktır.

 

Bu soruları kendinize samimi bir şekilde yanıtladıktan sonra, kendinizi ve motivasyon kaynaklarınızı daha iyi tanıyacaksınız. Eğer “Kendime karşı dürüst olduğuma inanmıyorum” veya “Ben kendi kendime iyi yönlerimi mi bulacağım şimdi?” diyorsanız, çevrenizdeki insanlara en belirgin özelliklerinizin ve en iyi yönlerinizin neler olduğunu sorabilirsiniz. Sizin hiç fark etmediğiniz, ancak çok beğenilen özellikleriniz olabilir. Hem biraz övgüyü de hak ettiniz, bakın bu da motivasyonunuzu arttırabilir.

 

Başkalarının hayatında da fark yaratabilirsiniz. Şahsi kazanç elde etmeyi beklemeden başkaları için bir şeyler yapmayı deneyerek yaşayacağınız tatmin ve mutluluk hissinin sizde nasıl duygular uyandırdığını keşfedin. Başkalarının hayatına dokunabildiğinizde yaşamınız anlam kazanır. Etrafınıza yalnızca biraz daha dikkatli bakarak bile pek çok insanın ihtiyacını giderebilir, ufak bir yardımlaşma ile bile iyi hissedebilirsiniz.

 

Son olarak her güne kendiniz için belirleyeceğiniz bir mottoyu tekrar ederek başlayın. Bu sizi harekete geçiren ve üretkenliğinizi arttıran bir şey olmalı. Sizin için özel olan ve sizi motive eden mottonuzu bulduğunuzda bir kâğıda yazın ve nereye giderseniz gidin yanınızda taşıyın. Korktuğunuzda, yorulduğunuzda, hayal kırıklığına uğradığınızda ve başarısız hissettiğinizde motivasyonunuzu yeniden kazanmak için kağıdınızı okuyun ve amacınızdan şaşmayın.

 

Daha Fazla Motivasyon İçin Bir Yaşam Koçuna Danışın!