• Astroloji
 • Bilişim
 • Cinsel Sağlık
 • Diyetisyen
 • Finans
 • Marka Tescil Patent
 • Psikoloji
 • Sağlıklı Yaşam & Fitness
 • Spiritüel Enerji
 • Yaşam Koçluğu

Minimal Düşünme (Minimal Thinking)

11.10.2020 23:16
danismanya.com

Minimalizm geçen haftaki yazımızda da belirttiğimiz gibi sadece düzenli olmak ve belirli miktarda sınırlandırılmış eşya sahipliliği ile ilgili estetik bir eğilim değildir. Minimalizm bundan ziyade bir düşünce biçimidir ve hayata karşı tutumdur. Minimal düşünmek,

 

 • Sahip olmadığınız şeyleri ve neye ihtiyacınız olduğunu düşünerek sürekli kendinizi ve çevrenizi bir beklenti halinde tutmanızı engeller.
 • Az olanla yetinmeyi bilen bir birey olacağınızdan daha çok şükretmenizi sağlar.
 • Sizi mutlu eden şeyleri hayatınızda tutar ve mutsuz edenleri uzaklaştırır.
 • Zamanınızı, paranızı ve eforunuzu kendi mutluluğunuza harcamanızı sağlar.
 • Hayattaki alışverişinize farklı bir pencere açar.

 

Şu anda hepimiz bilgisayarlarımızın ya da telefonlarımızın ekranından bakıp çevremizde güzel, pratik veya duygusal olarak bize hitap etmediği halde bize sunulan bir düzine eşya bulabiliyoruz. Bu kolaylıkla bize sunuluyor ve daha fazlasını satın alma, aldığımız kadarını evimizden çıkarmama eğilimindeyiz.

 

Halbuki güzel olmayan, duygularımıza ifade etmeyen veya hayatımızda pratik bir çözüm için ihtiyaç duyduğumuz görevlerden birini karşılamayan şeyleri hâlâ sakladığımızı görüyoruz. Yine de yenisini veya daha iyisini alıp eskisini de saklamayı sürdürüyoruz.

Peki neden bütün bunlara hala sahibiz?

 

Çünkü tüm bunların bizi biz yapan araçlar olarak tanımlıyoruz. Oysa ki fazla eşyalarımızdan kurtulmak için zaman harcadıkça, dağınıklığı gidermenin bir araç olduğunu ve minimalizmin sadece evinize değil tüm yaşam tarzınıza uygulanabileceğini giderek daha fazla öğrenebiliriz. Değişen sadece yaşam alanınız veya eşyalarınız değil, zihniyetinizdir.

 

Yoğun İş Yaşamım ile Minimal Olabilir miyim?

 

Çok fazla işim olduğu için Minimal düşünme lüksüm yok diyor olabilirsiniz. İşe gidiyor, evinizin düzenini korumaya çalışıyor, belki bir çocuk yetiştiriyorsunuz ve kendiniz için bile ayıracak zamanınız yokken nasıl minimal düşünebilirsiniz ki?

 

Geleceği planlamak, hayal kurmak, sorumluluklarınızı sürdürmenizde hiçbir sorun yok. Ama kontrol edemeyeceğiniz şeyleri de göz ardı etmeyin, başkalarının sizin hakkınızda veya belirli durumlar hakkında ne düşüneceğini veya hissedeceğini bilmek imkansızdır. Çoğunlukla başkalarının ne dediğine göre yaşarken kendi isteklerimizi geri planda bırakıyoruz. Minimal düşünürken öncelikle sizi gerçekten nelerin mutlu ettiğine odaklanmalısınız. Mutsuz edenlerin sayısı mutlu edenlerden azsa bütün işlerinizi bir kenara bırakıp kendinize zaman ayırın.

 

Özetle, minimalizm yalnızca evinizde ve yaşamınızda

 • Güzel
 • Yararlı
 • Manevi olarak en değerli olanı tutmaktır.

 

Minimalizme Nereden Başlamalıyım?

 

Başlamak için en iyi yer evinizdir. Evinizin mükemmel bir konumda veya büyüklükte olmasına gerek yok. Bir minimalist çok fazla temizlik, çamaşır, kullanılmamış mobilyalar, kışın ısıtmak için daha fazla oda gibi dikkat dağıtıcı şeylerden zevk almaz. Çünkü ne kadar çok şeye sahipseniz, o kadar çok ilgilenmeniz, temizlemeniz ve bakmanız gerekir.  Daha büyük evlerin peşinde koşarken, fazla sayıda kıyafetle dolu büyük dolaplar, aletlerle dolu garajlar veya depolardan fazlasını elde edemeyiz.

 

Minimalist olmak için elinizdeki fazlalıklardan kurtulup sadeleştiğinizde bunun kolay olmadığını zaten görmüş olacaksınız. Artık evinizde ne olduğu konusunda uzun uzun düşündüğünüz için eve yeni girecek olan şeyler hakkındaki fikriniz de değişmeye başlayacak. Evdeki başlangıç sizin için artık hayatınızın tamamına hitap edecek bir niyete dönüşmeye başlayacaktır.

 

Evde sadeliği ve basitliği sağladığınızda "Bir şeyler değil, deneyimler” satın almaya başlarsınız. Evet, bir şey satın almayarak ikinci adıma geçebilirsiniz. Bir ihtiyacınız için alışverişe gitmeniz gerekiyorsa satın almayı planladığınız şeylerin listesini yapın ve listeye sadık kalın. Bir şey sadece renkli ve çekici diye ona sahip olmanıza gerek yok.

 

Minimalizm, evinizdeki şeylerle olan ilişkinizi incelemenizdir. Minimal düşünce satın aldığınız şeyin, neden satın aldığınızın, onu nasıl kullanacağınızı, nasıl depolayacağınızı çok düşünmeden evinizin "eşyalarla" dolmasına izin vermeden, kendinizi durdurmak ve kendinize birçok soru sormak anlamına gelir.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR