• Astroloji
  • Bilişim
  • Cinsel Sağlık
  • Diyetisyen
  • Finans
  • Marka Tescil Patent
  • Psikoloji
  • Sağlıklı Yaşam & Fitness
  • Spiritüel Enerji
  • Yaşam Koçluğu

Zamanınızı Evden Yönetin

23.11.2020 04:35
Danışmanya.com

Evden çalışanlar burada mı? Zaman yönetimi ve kıymetli zamanımızı verimli kullanabilmek normal şartlar altında bile bir zorken şimdi uzaktan çalışmak ve çalıştığımız yerin aynı zamanda evimiz olması size neler hissettiriyor?

Çocukları ve hane halkını her zaman kontrol altında tutmak neredeyse imkânsız. Hele ki, doğru ortamı yakalamış, tam hızınızı almış, ful performans çalışırken bir anda kendinizi internette dolanırken veya alakasız bir makaleyi fütursuzca okurken buluyorsanız, hatta bazen yemek yemeyi de unutuyorsanız… Evden çalışmaya ayak uydurmakta zorlanıyorsunuz demektir. Üstüne üstlük bir de yetiştiremediğiniz veya bir türlü bitmeyen işler sebebiyle kendinizi suçlu hissediyorsanız, işler hiç iyiye gitmiyordur.

O halde daha huzurlu, kontrollü ve daha az kaygılı hissetmeniz için sıraladığımız ip uçlarını inceleyin.

Enerjinizi Doğru Harcayın

Evde çalışırken en üretken olduğunuz saatleri fark edin. Örneğin sabahın ilk saatlerinde verimliliğiniz maksimum seviyesindeyse, günlük programınızı zor ve önemli işleri erken saatlerde tamamlayabilecek şekilde yapın.

Eğer bir ekip çalışması içindeyseniz elbette online toplantılar için kesintiye uğrayacağınızdan bunu planlamak her zaman mümkün olmayabilir. Genellikle ekip çalışmalarında kişilerin oluşturduğu sinerji ekibin tamamının daha verimli çalışmasına da yardımcı olur. Bu sebeple birlikte çalıştığınız takım arkadaşlarınızla ortak verimlilik zamanlarınızı yakalayıp koordine çalışmak için ortak kararlar almanızda fayda var. Enerjinizi doğru harcayarak zamanı biraz kontrolünüz altına alabildiğinizi fark edeceksiniz.

Evden Çıkacakmış Gibi Giyinin

Şimdi “ama neden yine giyinmeye ve hazırlanmaya zaman ayırıyorum, amaç zaman kazanmak değil mi?” diyebilirsiniz. Ufacık da olsa bir disiplin düzenliliği için buna zaman ayırmanızı tavsiye ederiz. Sonuçta her gün aynı saatte kalkmak ve kısa bir hazırlık iş odaklanarak zihninizi güne hazırlamak için araçtır.

Yerinizi Belli Edin

Evinizde size özel bir çalışma alanı seçin. Eşiniz de sizin gibi evden çalışıyorsa biriniz yemek masasını tercih ederken diğeri masasını yatak odasına kurabilir çalışabilir. Bu noktada çok fazla ziyaret edilmeyen odaları seçmeniz önemlidir. Çalışırken odaya sürekli birilerinin girip çıkması konsantrasyonu sıfıra indirebilir. Yerinizin belli olması, o noktaya her gittiğinizde zihninizin odaklanmasını sağlar. Şartlar uygunsa mutlaka masada çalışın. Koltuklarda, minderlerde veya televizyon karşısında çalışırken işlerinize masada odaklanacağınız kadar kolay odaklanamazsınız.

Stresinizi Yönetin

Kendinizi verimsiz hissediyor ve evden çalışmaya bir türlü adapte olamıyorsanız biraz gevşemeniz lazım. Yoga ve meditasyon için kendinize zaman yaratarak ilk adımı atabilirsiniz. Stresinizi yöneterek zaman çizelgenizi kontrol altına alın ve suçluluk duygusundan kurtulun.

Mola Vermeyi Unutmayın

Dikkatinizin kolay dağılmasını istemiyorsanız kendinizi ara sıra ödüllendirin. Ofisinizde de çay molası kullanabiliyor, öğle tatiline çıkıyor ve ufak yürüyüşlerle bacaklarınız açıp tekrar masanıza geri dönüyordunuz. Evde çalışmayı bir cezaya dönüştürmeyin ve molanızdan çalışmaya çok daha istekli dönün.

Günlük Mesai Saatlerini Aşmayın

Artık evden çalıştığınıza göre en şık kıyafetleri giymenize, eskisi kadar uzun sürelerde ütü yapmanıza, makyaj ve saç hazırlıklarına, işe gitmeye ve dönmeye zaman ayırmıyor olmalısınız. Kulağa rutin çalışma şartlarınızdan daha sevimli de gelse bu koşullar altında iş gününüzü ve çalışma saatlerini tanımlamak zor olabilir.

Artık kurumsal maillerinize ve dosyalarınıza online olarak erişebiliyorsunuz. Evet, bunu patronlarınız da biliyor. Yöneticiniz sizden normal çalışma rutininizden daha fazlasını istemeye başladıysa işler kontrolden çıkabilir. Sağlıklı bir iş-yaşam dengesi sağlamak için, iş gününüzü ne zaman bitirmeniz gerektiğini kendinize, belki hala toplantı halindeyseniz patronunuza, hatırlatacak bir telefon alarmı kurun. Yöneticileriniz ve işvereninizle bu kuralların önemi hakkında teyitleşin. İş saatlerinizi tamamladığınızda bilgisayarınızı yavaşça kapatın ve oradan hızla uzaklaşın.

Sosyal Bir Canlı Olduğunuzu Unutmayın

Aile bireyleriyle geçireceğiniz zamanlar, birlikte yemek yeme saatleri, kendi istekleriniz veya ilgi alanlarınıza ve çocuklarınız varsa oyun saatleri için ayıracağınız süre değişmesin. Sık sık sevdiklerinizle iletişimde kalın ve bütün hayatı dört duvarın arasına sığdırmaya çalışmayın.

Şirketinizden Kurumsal Koçluk İsteyin

Zaman hepimiz için eşit işler. Fakat bazı insanlar aynı zamanda daha çok daha fazla iş bitirebilirken, bazıları hiçbir şeye yetişemiyor, çok daha stresli ve belki de sürekli her şeye geç kalıyor veya işlerini geç teslim edebiliyor. Zaman yönetimi konusunda zorlanma yaşıyorsanız yöneticilerinize Kurumsal Koçluk hizmeti almak istediğinizi söyleyebilirsiniz. Çalışanların verimliliği nihayetinde şirketlerin de verimli olmasına katkı sağlar. Üstelik tüm bu danışmanlık hizmetlerine online olarak erişebilirsiniz.

Yapılacaklar listenizi tamamlamakta zorlanıyorsanız, yalnızca işinizde değil, evinizde ve hatta tatil günlerinizde bile zaman yönetimi hakkında bocalıyorsanız, bir yaşam koçuna ihtiyacınız olabilir. Bu sayede sizin için en değerli ve önemli olanı bulmanız, stres ve kaygıdan kurtularak doğru bir programla hayatınızı kolaylaştırmanız mümkün olacak.

Zaman yönetimi koçluğu, sorunlarınızı çözümlerle değiştirebilir. Çok yoğun olsanız da bu koşuşturma içinde mutlu hissedersiniz. Koçunuz, görevlerinize önemli, önemsiz, uzun süre isteyen, hızlı bitirilebilecek işler, bölünebilecek, paylaşılabilecek veya delege edilebilecek işler olarak baktığından bütünü görmenize ve yönetebilmenize destek verecektir. Böylece hem kariyerinizdeki başarınızı ve kişisel mutluluğunuzu arttırabilirsiniz. 

Zaman, sırf biz verimli ve huzurlu olalım diye yavaşlamayacağına göre, değerli zamanın yönetimi konusunda kolları sıvamanın tam vakti.

 

Şimdi siz de bu konu ile ilgili uzmanlarımıza danışabilir ve soru sorabilirsiniz.

HEMEN SOR