Banka kredi ödemeleri sekteye uğruyor Türkiye genelinde borçlular artıyor. Türkiye Banklar Birliği Risk Merkezi’nin Kredi Risk Raporu tüm gerçekleri ortaya koyuyor. Ülkemiz genelinde bankalara kredi borcu yaklaşık üç milyon kişi sınırına ulaşmış durumda. Uzmanlar ise kredi çekmek ya da uzun taksitler ile kredi kartıyla alışveriş yapmak isteyenleri harcamalarını iyi hesaplamaları gerektiğine yönelik uyarıyor. Banka kredileri geri ödemesini yapamamak sadece bankalar nezdindeki kredi puanını etkilemekle kalmıyor aynı zamanda ilişkileri de olumsuz etkiliyor. Bu nedenle, banka kredisi almadan önce kendinize sormanız gerekenler bulunuyor.

  • Krediyi ne için kullanacağım?

Artık her alan için kredi çekme imkanı bulunuyor. Sadece ev, araba almak ya da anlık acil ihtiyaçlar için değil tatil, telefon, sağlık gibi alanlara özel kredi alternatifleri bankalar tarafından sunuluyor. Her birinin sunulduğu alana göre de faiz ve masraf oranlarında değişiklikler bulunuyor. Tüketim çağında yaşadığımız düşünülürse her şeye ulaşmak ve sahip olmak oldukça basit hale geliyor. Bu nedenle istediğiniz ürünü almak ve ihtiyacınızı karşılamak için çekeceğiniz krediyi hangi alanda kullanacağınızı iyi belirlemeniz gerekiyor. Örneğin duruma ve döneme göre ihtiyaç kredileri arasında oran farkları ya da kampanyalar olabiliyor.

  • Banka kredisine ihtiyacım var mı?

Birkaç aylık birikim ya da ek gelir sayesinde talebinizi karışılabiliyorsanız en doğru yol kredi çekmemektir. Sırf piyasadaki en üst model telefonu herkesten önce almak ya da evlerdeki mobilyaları değiştirmek için kredi çekmek size uzun dönemde zora sokabiliyor. Bu sebeple öncelikle ihtiyaç sıralamanızı gözden geçirmeniz ardından banka kredisi için ihtiyacınız bulunuyor mu analiz etmeniz gerekiyor. Sağlam ve çalışan cep telefonuna sahipseniz kendi gelirinize uygun üstelik kredi çekmeden yeni telefon sahibi olmayı araştırabilir ya da ek gelir sayesinde mobilyalarınızı değiştirmeyi düşünebilirsiniz. Unutmayın banka kredisi size ait olan para değildir ve geri ödeyeceğiniz para ihtiyacınızın çok üzerinde bir meblağ olacaktır.

  • Aylık geri ödemem ne kadar olmalı?

Maaşınızı ve ek gelirlerinizi bir kağıt üzerine madde madde yazın ardından aylık giderlerinizi de yazmanız gerekiyor. Çekeceğiniz banka kredisi tutarının geri ödemesinin ne kadar olması gerektiğini çıkan sonuçlar ortaya koyacaktır. Finans uzmanlarına göre uzun vadeli konforlu yaşam için kredi geri ödemelerin aylık net gelirin dörtte birini geçmemesi önemlidir. Geliri arttırmanın kısa dönemde çok da kolay olmadığı bununla paralel harcamaların ve hayat koşullarının çok hızlı pahalılaştığı bu dönem için aylık kredi ödemelerinin uzun dönemde size külfet getirmemesi oldukça kritiktir.

  • Kredinin ek masrafları bana ne kadar yük getirir?

Krediler bankalar için oldukça önemli gelir kaynağı kalemini oluşturuyor. Hal böyle olunca da hiçbir banka bedavaya size kredi vermiyor. Mutlaka faizin yanında krediyi çeken kişiye ek masraflar çıkarılabiliyor. Kredi çekmeye karar verdiyseniz mutlaka bankaların web sitelerindeki faiz oranlarını ve ek maliyetlerini hesaplayın. Hatta karşılaştırma tablosu hazırlamanızda fayda bulunuyor. Bankalar için krediler birbirleriyle rekabet ettiği ciddi bir alandır bu nedenle her kredi müşterisi onlar için çok değerli. Faiz ve masraf oranlarının size uygun olduğu bankanın size yakın şubesine giderek ek bilgi talep edin. Kredi notunuzu ve aylık diğer ödemelerinizin düzenli olmasına bakarak bankalar size çok daha uygun ve avantajlı faiz oranları da sunabiliyor.

  • İhtiyacım olması durumunda banka kredi yapılandırma yapabiliyor mu?

İhtiyaçların ve masrafların çok arttığı dönemlerde kredi geri ödemeleri sekteye uğrayabiliyor. Kredisini geri ödeyemeyen milyonlarca kişiden biri olmamak için yapılandırma şartlarını kredi çekmeden önce araştırmakta fayda var. Bu yapılandırma sayesinde gelecek dönemdeki kredi ve kredi kartı işlemleriniz sekteye uğramaz kredi notunuz düşmez.

Banka kredileri için yapılandırmanın diğer avantajlı noktası ise kredi faiz oranlarının düştüğü dönemlerde ortaya çıkıyor. Krediyi çektiğiniz döneme kıyasla faiz oranlarının düşmeye başlaması kredinizin tekrar düşük faizlerle yapılandırmasına olanak sağlayabilir.