Uzun tatiller mutluluk verir, dönüşü ise ıstıraba dönüşür. Hele ki bekleyen çok fazla iş varsa adaptasyon süresi uzayabilir, stres seviyesi yükselir ve tatilin vücut ve ruh sağlığına katkısı bir anda yok olabilir. Uzmanlar ise tempolu iş yaşamına dönmek durumunda kalanlara ise birçok tavsiyede bulunur. Özellikle iş programı oluşturarak yoğunluğa parça parça dalmak ofis hayatına adaptasyon sürecini basitleştirilebileceğinin altını çizerler. Tatil sendromu ya da pazartesi sendromu olarak adlandırılan bu sürecin uzun sürmesi kişi üzerinde ciddi stres seviyesi oluşturduğunun da uzmanlar altını özellikle çizmektedirler.

Tatil Süresince Zihin Detoksu Yapın

Tatil ister uzun ister kısa süreli olsun hiç fark etmez, tatile bakış açısının nasıl olduğunun ciddi önemi vardır. Eğer tatilin; zihni temizlemek, dinlenmek ve iş hayatına çok daha enerjik ve tempolu dönüş olarak olduğu düşünülürse, işe dönüş az sancılı olmaktadır. Tam aksine hayatın tatil günlerinden ibaret olması ummak ve her zaman tatil olması düşüncesiyle hareket edilmesi ve işe hiç dönüş olmamasını dilemek tam tersi etki yaratabilmektedir. İki günlük hafta sonu tatilinin bitişi bile insan üzerinde ciddi anlamda olumsuz etkiler oluşturabilir. Toplumda “pazartesi sendromu” olarak adlandırılan süreç gün geçtikçe sorunları artırır. İşe adaptasyonu zorlaştırır, mutsuzluk seviyesi artar. Bu gibi durumları yaşamaktaysanız eğer, uzun tatillerinizi işe başlamadan bir kaç gün önce sonlandırmayı deneyebilirsiniz. Son günler ise işe dönüş süreci olarak düşünebilirsiniz.

Tatil Dengesinin Belirlenmesi Şarttır

Her günün tatil olmasını dilemek size yarardan çok zarar getirir. Kısa süreli ve dolu dolu geçirilen tatiller en zevkli olanlarıdır. İş hayatı olmadan da tatile çıkacak bütçeye sahip olunamayacağı düşüncesi hakim olmalıdır. Bu sayede de iş ve tatil dengesini koruyabilirsiniz. Tatil hedefleri kendinize koyabilirsiniz. Hiç görmediğiniz yerlerdeki geçireceğiniz tatil serüvenlerini hazırlayabilir ve bu hedeflere ulaşmak için de para biriktirmeye başlayabilirsiniz. Unutmayın iş hayatınız olmadan para da biriktiremezsiniz. Özetle en güzel ve unutulmaz tatiller iş hayatındaki kazandıklarınız sayesinde olabilmektedir.

Tatilin Enerjisini Kaybetmeyin

İşe dönüş sendromu mutsuzluk, halsizlik, baş ağrısı ya da ani sinirlenme olarak kendisini belli eder. Fakat bu belirtilerin tam da aksine eğer tatildeki enerjinizi korumaya çalışırsanız tatil dönüşü ilk günleriniz çok daha rahat geçer. Evde oturmak yerine yürüyüş yapabilir, sinemaya gidebilirsiniz. Böylelikle tatildeki enerjinizi gün içerisinde evde hantal hantal oturarak harcamamış olursunuz. Unutmayın, bu sendrom pek çok kişinin hayatında ciddi etkileri olan bir durumdur, işinizle alakalı ani kararlar vermeyin ya da önemli toplantılara katılacaksınız sakinliğinizi korumaya çalışın.