Gündelik hayatta bir nebze olsun dikkat edilebiliyor; ancak söz konusu bayram ziyaretleri olunca tatlı ve şekerlemelerin dozu biraz kaçıyor. Herkesin kendini şımartma hakkı bulunuyor; öte yandan vücuda alınan fazla şeker mutluluktan çok üzüntüye neden olabiliyor. Bayram sonunda tartıya çıkmayı ise kimse istemiyor. Hiçbir şeyden mahrum kalmadan kiloyu ve sağlığı korumak ise mümkün. Üstelik günümüzde çok sayıda tatlı aperatifi, şeker yerine doğal besinler kullanılarak hazırlanıyor.

Şekerin Zararları

Şekerin zararları hep konuşuluyordu; ancak olumsuz etkilerinin yapılan testlerle ortaya çıkmasıyla gündemden hiç düşmüyor. Vücuda hiçbir yararı olmayan ve aksine zararı olan şeker alımının, Dünya Sağlık Örgütü’ne göre günlük kalori ihtiyacımızın yaklaşık %10’nuna denk gelmesi gerektiği belirtiliyor. Bundan fazlasının da zararlı olduğunun bilinmesi gerekiyor. Paketli gıdalar, gazlı içecekler ve çok daha fazla ürün artık şeker ilavesiz şekilde üretilmiyor. Bu tehlikelerden uzak durmak için ise evde hazırlanan ve tatlı ihtiyacını karşılayan alternatiflere yönelme eğiliminin hızlandığı görülüyor. Rafine edilmiş şekerin vücuda yararı olmadığını bilen pek çok kişi evine şekeri sokmuyor.

Karaciğeri Yormayın Cildinize Zarar Vermeyin

Paketli ürünlerde şeker, fruktoz içeren mısır şurubuyla sunuluyor. Mısır şurubu karaciğerde metabolize oluyor. Bu işlem de karaciğerin çok daha fazla çalışmasına ve yorulmasına neden oluyor. Bu tür besinleri tercih etmek yerine tahıl ve baklagiller tüketilebiliyor. Bu besinlerle alınan şeker, vücudun her hücresinde kullanılan glukoza dönüşüyor. Şeker sadece karaciğeri yormakla kalmıyor aynı zamanda cildin yapı taşlarından kollajen ve elastin proteinlerine zarar veriyor. Her iki yapı taşının da bozulması, ciltte sarkmalara ve kırışıklıklara neden oluyor.

Hafıza Kayıpları ve Kanser Riski

Günlük maksimum alınması gereken miktarın çok üzerinde şeker alınması, kan şeker düzeyini etkiliyor. Şekerin uzun süreler yüksek düzeyde seyri nedeniyle beyinde hafıza sorunları ortaya çıkıyor. Konsantrasyon eksikliğinin de nedenlerinden biri olan yüksek kan şekeri düzeyi, aynı zamanda kanser riskini kritik seviyede artırıyor.

Alternatif Şekerli Besinler

Şekerin her açıdan vücuda zararlı olduğu doğrudur ancak şeker ihtiyacınızı karşılamak için çok alternatif olduğu da bir gerçektir. Son zamanlarda oldukça zahmetsiz şekilde elde edilebilen hurma, pekmez, agave şurubu, bal gibi besinlerle hazırlanan katkısız atıştırmalıklar gün içerisinde tüketilebiliyor, herkese ikram edilebiliyor.

Şekersiz Enerji Topları

7 adet medine hurması

Yarım su bardağı yulaf

Arzu edildiği miktarda ceviz, kaju, fındık

Kakao

Hindistan cevizi tozu

Şekersiz enerji toplarının hazırlanışı

Medine hurmaları eğer çok katıysa yarım gün suda bekletilmesi tavsiye edilir. Medine hurması, kuruyemişler ve yulaf rondodan geçirilir ardından küçük parçalar alınarak top haline getirilir. Bir kısmı kakaoya bir kısmı da Hindistan cevizine bulanarak ikram edilir.

Danışmanya Uzmanları ile Sağlıklı Beslenme Tüyoları

Sağlıklı beslendiğinizi düşünüyor fakat çikolata yemeden de duramıyorsanız, Danışmanya’nın Beslenme Uzmanlarıyla iletişime geçerek sağlıklı besin alternatiflerini öğrenebilirsiniz.