Meslek seçimleri hayatın büyük bölümünü iyi ya da kötü etkiliyor. Kimilerini gıptayla seyrederek hayale dalarız kimisine de üzülürüz sırf mesleğinin zor tarafları olduğunu düşünerek. Halbuki bizim asla seçmeyeceğimiz meslek gruplarından başkaları çok zevk alıyor olabilir. Bazılarımız da kendini mutsuz hissediyor, Pazartesi gününün hiç olmamasını diliyor. Bu nedenle de aslında herkes için geçerlidir doğru meslek seçimi. Biz de beş küçük adımda meslek seçimimizi sorgulayabilir ve kendimize yön verebiliriz.

  1. İlgi Alanlarınızı Gözden Geçirin

Küçükken ne olmak istiyordunuz? Ya da boş zamanlarınızda yapmaktan en çok hoşlandığınız hobiler neler? Hepsini teker teker göz geçirmenizde yarar var. Hatta öğrencilik hayatınıza inin ve sıralarına oturduğunuz okulunuzda en çok hangi derslerini seviyordunuz, düşünün.

Örneğin farklı ülkelere gitmek sizin hayaliniz mi? O halde kabin memuru ya da pilot olabilirsiniz. Günümüzde artık havayolları markaları kendi pilotlarını yetiştirmeye başladılar bile!

  1. Kuvvetli Yönlerinizi Düşünün

Kiminin el becerisi kiminin sesi ya da başkasının iletişimi kuvvetlidir. Herkesin mutlaka daha baskın çok daha başarılı olduğu yönü vardır. Kişilerarası iletişiminiz kuvvetliyse ya da karşınızdakini ikna edebiliyorsanız satış-pazarlama alanında kendinizi gösterebilirsiniz ya da şirketin itibarını koruyan kurumsal iletişim departmanlarına iş başvurusunda bulunabilirsiniz.

  1. Meslek Değişimine Hazır Mısınız?

Çoktan hayata atılmış ve kariyer basamaklarını çıkıyor olabilirsiniz; ancak bu basamakları teker teker çıkarken kendinizi çok da mutlu hissetmiyorsunuzdur. Seçiminizin tamamen yanlış olduğuna çoktan karar vermişsinizdir ve değişime ihtiyacınız vardır. Öte yanda bu size ek külfet getirebilir. İstediğiniz meslek grubu için ek eğitimler almanız gerekebilir ki bu da size maliyet demektir. Bu nedenle değişime karar verdiğiniz anda mevcut durumunuzu düşünmelisiniz. İhtiyacınız olan değişime ruhen ve maddi olarak hazır mısınız?

  1. Uzun Dönem Planı Şart

Bankacısınızdır; ancak hep pastacı olmayı istemişsinizdir, ancak gelecekte size kazandırdıklarını hesaplamak da önemlidir. Hayalinizdeki meslek seçimine doğru yola çıkarken geleceğin belirsizlikler ile dolu olması size umutsuzluğu ve mutsuzluğa ileride sürükleyebilir. Geleceğinizdeki istikrar, “doğru meslek seçimi neden önemlidir?” sorusunu da gelecekte cevaplayacaktır.

  1. Doğru Meslek Seçiminin Faydalarını Düşünün

İş dünyanız tüm hayatınızı etkileyen bir durumdur. Mutsuzluğunuzu da mutluluğunuzu da oluşturan, sizi strese ve sinire hapseden ya da pembe bulutlarda uçuran seçimlerden oluşur. Bu nedenle doğru mesleği bulma konusunda kimi zaman profesyonel bir desteğe de ihtiyaç duyabilirsiniz. Konusunda uzman danışmanlar sizin yeteneklerinizi, becerilerinizi ve beklentilerinizi analiz ederek size en doğru, size en mutlu edecek meslek seçimine yönlendirebilir.