Hızlı ve yoğun iş hayatı ve inişli çıkışlı özel yaşamın yarattığı stresle başka çıkma teknikleri nelerdir? Hastalık mimarisi stres, hayat kalitesini düşürüyor, pek çok sağlık problemine yol açıyor. Aslında hayata dair alınacak kararlar ve olaylara bakış açınızı değiştirmeniz bile stresin üzerinizde yarattığı birçok olumsuz etkiye son verebilir. Günümüzde, çok sayıda kişisel gelişim kursu da hayata dair zorluklara karşı öz benliği yükseltmek adına bir dizi terapi seans ve seminer düzenler. Aslında yapılan tüm bu çalışmaların ana kaynağı ise stresi yenmekten geçer. Bu sürece dahil olmadan stresi kendi başına da yenebilir, stresin tüm vücudunuzu esir almadan önce beş adımda stresle başa çıkabilirsiniz.

  1. Sporu hayatınıza sokun

Haftanın beş günü koşturmacaya, hafta sonu ise dinlenmeye ayırdığınız zaman içerisinde en azından 30 dakikanızı tempolu yürüyüşe ayırmalısınız. Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) de doğruladığı bu kural aslında vücudun tüm mekanizmasına etki eder. 2005’te WHO’nun “ruh sağlığını koruyucu önlemler”i içerisinde spora 30 dakika ayırmanın gerekliliği ilk sıralarda yer alır.

Spor, mutluluk hormonu “seratonin”in tüm vücutta salgılanabilmesinin en doğal ve eğlenceli yolu olmak ile birlikte stres ve hafif depresyonu da ortalama %33 oranında azaltır.

  1. Beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirin

Paketli ürünlerin, bedeninize zararı olduğu kadar ruh sağlığınızı da olumsuz etkiler. Bu nedenle paketli atıştırmalıklar yerine, sizi gün içerisinde tok tutacak ama vücudunuzda toksin oluşumu yaratmayacak besinler tercih edebilirsiniz. Kuru meyve ve yemişleri ya da taze, mevsimine uygun meyveleri atıştırmalık listenize rahatlıkla ekleyebilirsiniz.

Vücudunuz oluşan toksinler ise tek bir yol ile vücuttan atabilirsiniz, o da su içmektir. Günlük ortalama 2,5 litre su içmek hem cilt güzelliği hem de toksinlerden kurtulmak için önemlidir.

Yoğun ve stres yaratan bir iş hayatınız var ise başta kahve olmak üzere kafeinli içecekleri azaltmayı deneyebilirsiniz. Size gün içerisinde konfor sağlayacak ve rahatlatacak melisa, papatya ya da yeşil çay içebilirsiniz.

  1. Elektromanyetik etkileri azaltın

Teknolojinin nimetlerinden de zararlarından da uzak kalmanın imkansız olduğu bir dönemdeyiz; ancak olumsuz etkilerini de minimuma indirebilirsiniz. Vücutta biriken elektromanyetik dalgalar, bir süre sonra hücresel stres seviyesini artırmaya başlar. Çözüm ise oldukça basittir. Yatak odanızdaki elektronik cihazları kontrol edin, odanızda bulunmasının çok da önemli olmadığı cihazları odanızdan çıkarın ya da fişten çekin. Bu sayede, bütün gece çok daha konforlu şekilde uyuyabilirsiniz, üstelik vücudunuza da elektromanyetikler yüklenmemiş olur. Elbette sadece yatak odasıyla sınırlı kalmamalı elektromanyetiklerden uzak kalmak; kullanılmayan elektronik cihazların mutlaka fişten çekilmiş olmaları gereklidir.

  1. Masaj yaptırın, rahatlayın

Profesyonel ellerle yapılan masajın vücuda etkisi tartışılmaz. Tüm haftanın yorgunluğunu ve stres yükünü, tek bir masajla bile hafifletebilir, tüm olumsuz düşüncelerinizden arınabilirsiniz. Aşırı stres yüklü vücudun kasları gergindir. Öte yandan masaj seansı sayesinde gerginlikten yorulan kaslar gevşemeye başlayarak dinlenir ve vücutta rahatlar. Elbette masajın faydaları bununla sınırlı değildir. Vücut rahatlamaya başladıkça streste vücuttan atılmaya başlar ve vücut rahatlar. Özellikle refleksoloji masajıyla ayaklarda bulunan sinir hücreleri etkilenerek tüm vücudun rahatlaması sağlanır.

  1. Kendinizi olumlu düşüncelere bırakın

Her şeyden de önemlisi stresin kaynağı beynimizin içerisinde yer alan düşüncelerdir. Her gün spor yapıp sağlıklı beslenmek, stresle başa çıkabilmek için yeterli değildir. En önemlisi beynimizden geçen düşüncelerdir. Olumsuz düşünerek stresten uzak kalınamayacağı gibi düşüncelerin sağlığa etkisi de oldukça önemlidir. Düşünce gücüyle kendini tedavi eden kişilerin artığı yer yüzünde, olumlu düşünmenin stres karşı yarattığı pozitif etki oldukça dikkat çekicidir.

Kimi zaman zorluklarla mücadele etmek bizleri zorlayabilir ve içinden çıkılamaz bir duruma sokabilir. Bu gibi durumlarda profesyonel bir destek stresle ve zor durumlara karşı bizi hazırlar, çok daha hızlı bu sorunlardan kurtulmamızı sağlar. Danışmanya Ailesi’nin uzman psikologları sizlere yardımcı olmak için bekliyor. İstediğiniz her duruma karşı profesyonellerimize başvurabilir, stresle başa çıkma teknikleri üzerine onlardan destek alabilirsiniz.