Sevgili Danışmanya ziyaretçileri, hepinize keyifli günler dileriz.

Zihnimiz bizim keşfedebildiğimizden çok daha karmaşık ve eşsiz bir yapıdadır. Bu muhteşem ve esrarengiz yapıda doğuştan ya da sonradan meydana gelen bir takım rahatsızlıklar oluşmaktadır. Psikolojik hastalıklar dediğimizde aklımızda gelmesi gereken iki kavram mevcuttur. Bunlar davranışsal ve duygusal hastalık belirtileridir. Çoğumuzun bildiği, halk arasında sıkça konu olan psikolojik hastalıklara örnek vermemiz gerekirse; anksiyete, depresyon, şizofreni, panik atak, bipolar bozukluk ve sosyal fobilerdir. Şüphesiz zihnimizin genişliğinden yola çıkarak geçmişten günümüze tespit edilen psikolojik hastalıkların da ne kadar çok sayıda olabileceğini tahmin ediyorsunuzdur. İşte sık karşılaşmadığımız ve oldukça ilginç bazı psikolojik hastalıklar;

  1. Yabancı El Sendromu

Bu hastalığa sahip kişiler, kendi ellerinin vücutlarına ait olmadığını hissetmektedirler. Bu sendromun nedeni, hastalığa sahip olan kişilerin beyinlerinde sağ ve sol lobları arasındaki bağlantıda bazı problemlerin olmasından kaynaklanır.

  1. Truman Sendromu

“Truman Show” isimli filmi izleyenlerin aşina olacağı gibi bu hastalığa sahip kişiler hayatlarının bir televizyon şovundan ibaret olduğunu, her daim etraflarında kamera vb. kayıt aletleri ile takip edildiklerini düşünmektedirler.

  1. Fregoli Sendromu

Fregoli sendromuna sahip hastalar, etrafındaki kişilerin aslında aynı insan olduğunu ve maske takmak suretiyle kılık değiştirdiğini düşünmektedirler. Hasta bu nedenle asla rahat hareket edemez ve daimi bir tedirginlik yaşar.

  1. Erotomani

Bu hastalığa sahip kişiler, tespit ettikleri bir kişinin (ya da birden fazla kişinin) kendisini delice sevdiği düşünür ve bunu kanıtlamak için sürekli belli sinyaller arar. Karşısındaki kişinin bakışından, söylediği sözlerden ve hareketlerinden sürekli olarak anlamlar çıkaramaya çalışır.

  1. Stockholm Sendromu

Stockholm sendromuna sahip kişiler için olay örgüsü aslında şu şekildedir; kişi kaçırılmasının ardından, kaçıran kişi ile inanılmaz bir bağ kurar ve sempati duymaya başlar. Aslına bakarsanız Stockholm sendromu gerçeğe dayanan bir olaydır. İsveç Stockholm’de bir banka soygununun ardından rehin tutulan kişiler, soygunu gerçekleştiren kişilere karşı inanılmaz bir bağlılık duymaya başlamışlardır.

  1. Lima Sendromu

Lima sendromu ise Stockholm sendromunun tam tersi olarak kaçıran kişinin rehine olarak alıkoyduğu kişiye karşı bağlılık ve sempati duymasıdır.

  1. Kriptomnezi

Özellikle yaratıcılık ile uğraşan ve sürekli yeni şeyler üretmesi gereken işlerde çalışan kimselerin başına gelmektedir. Bu hastalıkta kişi etrafında gördüğü yeni fikirleri aslında kendi tasarımları olduğunu anımsamaktadır.

Öncesinde de söylediğimiz gibi zihnimiz adeta bir kara kutu gibi bizden tüm sırlarını saklamaktadır. Tarih boyunca bahsettiğimiz hastalıklar gibi binbir türlü hastalık meydana gelmiştir ve halen yenileri ortaya çıkmaktadır. Sizler de herhangi bir psikolojik rahatsızlığınızın olduğunu düşünüyorsanız bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz.

Sağlık, mutlu ve neşe dolu bir hayat dileriz.

Danışmanya.com