İster daha önce psikolojik rahatsızlık geçirsin ya da geçirmesin lohusa depresyonu her annede görülebilir. Sinsi hastalık lohusa depresyonunun tedavi edilmemesi, uzun süreli rahatsızlığa neden olabileceği gibi hastalık anne sütünün kesilmesinden intihara kadar sürükleyebilir. Birçok annenin geçirdiği rahatsızlıkta ailenin desteği oldukça önemlidir.

Lohusa Depresyonu Nedir?

Her 10 kadından birinde görülen lohusa depresyonu nedir? Doğumun hemen ardından ortaya çıkan rahatsızlık, hamilelikte gözlemlenen hormonel değişimlerden, bebeğin getirdiği yeni sorumluluklar, yorgunluk, halsizlik gibi nedenler ile ortaya çıkar.

Yapılan araştırmalar erken yaşta evlenen ve evliliğin sorumluluğuna henüz alışmadan çocuk sahibi olan kadınlarda lohusa depresyonunun görülme oranı %30 daha fazla olduğunu göstermektedir.

Lohusa depresyonu, annelik hüznü olarak bilinen lohusa sendromu ile karıştırılmamalıdır. Lohusa sendromu kısa süreli bir rahatsızlıktır ve depresyondan çok daha rahat şekilde atlatılabilir.

Lohusa Depresyonu Belirtileri Nelerdir?

  • Bebeğini istememe.
  • Bebeğin ihtiyaçlarını gidermeyi reddetme.
  • Konsantrasyon ve hafızanın zayıflaması.
  • Panik atak.
  • Aşırı ağlama isteği.
  • Sürekli bebeğe zarar verebileceği korkusu ve endişesi duyma.
  • Dışlanmışlık hissi ve sosyal hayattan kendini soyutlama.

Lohusa Depresyonu Nasıl Atlatılır?

  • Yakın çevrenin ve eşin anneye desteği bu süreçte önemlidir. Tüm hayatı bir anda değişen anne bu dönemde her zamankinden çok daha fazla desteğe ve yardıma ihtiyaç duyar. Zaten yorgun, uykusuz ve bitkin anne, bebeğine her an zarar gelebilecek düşünceleriyle çevrelenir ve bu sayede umutsuz hatta mutsuzluk hissetmeye başlar. Öte yandan, eş ve sevdiklerinin yardımıyla bu dönemi çok daha rahat atlatır.
  • Sosyal etkinliklere anne ve bebeğinin katılımı teşvik edilmelidir. Eve kapanan kadın hem bebeği hem de ev işleriyle oldukça zor bir döneme girer. Sosyal yaşantısına az da olsa devam edebilmesi lohusa depresyonunu aşabilmesi için önemlidir.
  • Psikolojik destek de bu rahatsızlıkta oldukça önemlidir. Lohusa depresyonu, ilerlemeden tedavi edilmelidir. Aksi halde senelerce sürebilen bir hastalık olabilir.

Lohusa Depresyonu Ne Kadar Sürer?

Doğumun hemen ardından ortaya çıkan rahatsızlık on gün içerisinde kaybolur; ancak tedavi edilmese bir ya da iki sene sürebilir. Bu süreçte özellikle eşlere çok görev düşer. Annenin sevdiği aktiviteleri yapmak ve psikolojik tedavi görmesini teşvik etmek, bu dönemin çok daha kısa sürede atlatılmasına katkı sağlar.

Lohusa Depresyonu İlaçları

Bebeğini emziren annelerin ilaç kullanması sakıncalı olabilmektedir. Rahatsızlığın ilerlemesi durumunda profesyonel destek alınmalıdır. İlaç kullanımı söz konusuysa mutlaka hekim kontrolünde gerçekleştirilmelidir.