Duygusal sağlık; okul, iş, evlenme ve genel olarak yaşamın bütününde, başarı temelinin yapı taşıdır. Her çocuk farklı gelenek ve kültürlerin etkisinde büyür; ancak hepsinin aynı beş temel ihtiyacı bulunur. Bu beş ihtiyacı tam anlamıyla karşılamamak ise çocuklarımızın geleceğini ve gelecek nesillerin güven hislerinin yok olmasına yol açar. Ebeveyn olarak beş kritik ihtiyacın karşılanması, sağlıklı bir aile ortamına katkıda bulunur aynı zamanda gelecek nesillerin kendine güvenli ve hoşgörülü şekilde büyümesini sağlar.  

Çocukların gelişmesi için neye ihtiyaç vardır? İşte çocuklarımıza vermemiz gereken beş önemli şey.

  1. Özsaygı

Tüm çocukların kabul edilme hissine ihtiyacı vardır. Çocuğumuzun kendine özgü değerlerini beslediğimizde, bir gurur duygusu yaratırız. Her çocuğun farklı karakteri, kişiliği ve yeteneği vardır. Spor, sanat, aşçılık, müzik, iletişim ve çok daha fazlası bile olabilir. Ebeveyn olarak bizim rolümüz ise, çocuğun sahip olduğu yeteneğini keşfetmesine yardımcı olmaktır. Bunu yapabildiğimizde, her çocuğun kendisiyle gurur duymasını ve kendisini daha güçlü hissetmesine yardımcı olabiliriz. Kendine güvenen çocuklar, hayatın getirdiği iniş ve çıkışlarla başarılı bir şekilde başa çıkabilirler. Kendi kendine değer sahibi olan çocuklar gelecekteki ilişkilerde daha iyi ilerler. Çocuklarının farklılıklarını, ilgi alanlarını ve yeteneklerini takdir eden ebeveynler, çocuklarının kendine güvenerek büyümelerini teşvik eder.

  1. Huzur ve Güven

Tehlikelerle dolu bir dünyaya sahibiz. Çocuklarımız güncel olayların, acı dolu trajedilerin farkındalar. Savaşlar, doğal afetler, terörist saldırıları ve cinayetler gibi olaylar artık sadece film sahnelerinden ibaret değil. Öte yandan, ebeveynler olarak güven atmosferi yaratarak çocuklarımızın huzuru sağlayabiliriz. Zorlu dünyaya rağmen, çocukların anne ve babalarına her zaman güvenebileceğini aşılayabiliriz.

Uzmanlara göre ise bu güveni çocuklar hissettirmenin de pratik yolları bulunur. Anne ve babalar kaostan kendilerini kurtarmalıdır. Ayrıca, aile içerisinde yüksek ses tonlu kavga ve bağrışmalar, küçümsemek, bir çocuğun sahip olduğu doğuştan gelen güveni yavaş yavaş ortadan kaldırır. Ebeveyn ve çocuk arasındaki bağ yok olduğunda, yeniden oluşturulması da çok zorlaşır.

  1. İlişki Becerileri

Çocuklarımızın başkalarıyla olan iletişim ve ilişkilerde karşılaştıkları zorluklarla nasıl başa çıkacaklarını öğrenmeleri gerekir. Ebeveynler, çocuklarının uygunsuz davranışları veya yaralayıcı sözleri için çok sık karşı taraftan özür dileyen bir moda girerler. Bunun yerine, çocukların bu durumlarda başa çıkmalarına yardım etmeye konsantre olunmalıdır. Çocukların özür dileme, affetme, minnettarlık duyma, paylaşma, rahatsız etmeme, başkalarının ilgi çekici olmalarına izin verme, dinleme becerileri, vurma veya çığlık atma arzusunun üstesinden gelme konusunda öğrenebilecekleri anlara odaklanmak önemlidir. Çocukların aynı zamanda, öfke ile başarılı bir şekilde başa çıkabilmelerine yönelmek gerekir. Bu sayede çocuklar özsaygılı şekilde büyürken aynı zaman öfkeli tepkileri nasıl bastıracağını öğrenir.

  1. Duyarlılık

Çocuğunuza, diğer insanların duygularına saygılı olmalarını öğretin. Bir kardeş ya da sınıf arkadaşı acı çekince, çocuğunuzun farkında olması ve empati duyması arkadaşlık ilişkilerini de küçük yaşta geliştirir. Sadece kendilerine odaklanmak yerine, çocuklarımızı dahil edebileceğimiz pek çok proje bulunur ve ailece bunlara dahil olabilirsiniz. Örneğin yardıma muhtaç hayvanlara yardım etmek ya da bir başkasının ihtiyaçlarını karşılamak çocukların duyarlı bireyler olmasının en basit ve etkili yöntemidir.  

  1. Sevgi

Çocuklar sevildikleri hissetmek ister. Anne ve babalar sevgilerini ifade ederken cömert davranmalıdır. "Seni seviyorum demek bol bol sarılmak çocuğu şımartmanın tam aksine aile bağlarını kuvvetlendirir. Şefkat hissini aşılar, sevgi dolu birey olarak büyümesine yardımcı olur.  Aile zamanlarında ise anne ve babalar sıkılmış ve ilgisiz görünmemelidir. Cihazlar kapatılma ve ailece vakit geçirmenin keyfine varılmalıdır.