Ülkemizde yapılan araştırmalar çerçevesinde antidepresan ilaçların tüketiminde düzenli artış görülmektedir. Elbette antidepresanların sadece anksiyete ve depresif bozukluklar dışında farklı hastalıklarda da reçetelere yazılmasın bu oranı artırmasında etkisi olsa da aslında düzenli artışın nedeni çok daha farklıdır. Uzmanlar; bilinçsizce tüketilen antidepresan ilaçların uzun vadede zararlarının olabileceği ve kişinin mutsuzluk belirtilerini anlık olarak geçirdikleri konusunda uyarıyor.

Antidepresan Kullanma Sebepleri

Mutsuzluk depresyon belirtisi olduğunu düşünerek kulaktan dolma bilgilerle eczanenin yolu tutuluyor. Aslında depresyon çok daha geniş boyutlu ele alınması gereken ciddi bir hastalıktır. Yaşanılan gündelik keyifsizlikler, kalp kırıklıkları ya da bulunduğu ortama kendini ait hissetmeme gibi durumların gelip geçici duygular olabileceği unutulmamalıdır.

  • Psikiyatriye gitme oranı oldukça düşüktür.

Antidepresan kullanan kişilerin sadece üçte birinin psikiyatriste gittiğini biliyor muydunuz? Aslında hekimin gerçekleştireceği ciddi analizlerin ardından reçeteye yazılacak antidepresanın, hekim kontrolünde kullanması gerekir. Öte yandan günümüzde antidepresan ilaçlara kolay ulaşılması asıl tedaviye gitmeyi engelliyor.

  • Antidepresan ilaçların yan etkileri oldukça azalmıştır.

Yeni nesil antidepresan ilaçlar eskilerine oranla oldukça az yan etkiye sahiptir. Bu yan etkiler de çoğu zaman gündelik yaşamı etkilemez. Kilo alma, uyku isteği gibi durumlar artık bu ilaçlar için neredeyse söz edilmez. Öte yandan, her ilacın da olumlu ve olumsuz etkilerinin kişiden kişiye farklılık gösterebileceği de unutulmamalıdır. Bu nedenle bir kişide üzerinde güzel etkileri olan antidepresan ilacının, başka kişide aynı etkilere sahip olmaması normaldir.

  • Sorunları hızlı çözmek aslında sorunun köküne inmek demek değildir.

Hızlı yaşamlar, stres dolu hayatlar mutsuzluğa ve keyifsizliğe sürükler insanları. Aslında tedaviye ihtiyaçları olmadığı hissine de kapılan kişiler, tedaviye gitmek yerine çevresinde antidepresan ilacı kullananların tavsiyelerini dinlemeyi tercih eder. İtinayla ele alınması gereken ve uzmanların kontrolünde tedavi edilmesi gereken hastalık depresyon durumlarında ilaç sadece günü kurtaran bir araçtır. Öte yanda, psikiyatrist tedavisi sayesinde sorunun köküne inilerek, depresyonun asıl nedeni bulunur. Bu sayede depresyonun tekrar etme riski de minimuma indirilir.

Depresyonla Nasıl Mücadele Edilir?

  • Bugünü yaşayın.

Geçmiş geçmişte kaldı. Yaşadıklarınızı düşünüp hatayı nerde yaptığınızı anlamaya çalışmak ve kendinize kızmak yerine bugüne odaklanmayı deneyin.

  • Olumsuz düşüncelerle vedalaşın.

Her attığınız adımın, her yaptığınız işin ya da tercihlerinizin boş olan kısmı yerine dolu kısımlarına odaklanın. Olumsuzluk yaratan kaygılarınızı fark ettiğiniz anda da onları olumluya çekmeye gayret edin. Zaten bir süre sonra siz fark etmeden olumsuz şablonlarınızı terk ettiğinizi anlayacaksınız.

  • Antidepresan yerine spor yapın

Mutluluk hormonu serotonin beyninizin salgılamasını sağlayabileceğiniz en pratik ve zevkli aktivitesi spordur. Her gün 30 dakikalık tempolu yürüyüşün bile hem vücudunuza hem de ruh sağlığınıza etkisi tartışılmaz. Üstelik sporun yanında beslenme alışkanlıklarınızı gözden geçirip sağlıklı gıdalara yönelmenizle birlikte hayata bakış açınızın değişmeye başlayacağını, mutluluğun vücudunuzda barınacağına emin olabilirsiniz.

  • Düzenli nefes egzersizleri ve meditasyon yapmayı deneyin.

Son yılların en büyük kişisel gelişim farkındalığı “nefes egzersizleri” dersek pek de yanılmış olmayız. Doğru nefes almanın sağlığa etkisi oldukça büyüktür. En önemli etkisi ise stresi vücuttan uzaklaştırmaya, olaylara daha sakin şekilde bakabilmeyi sağlamaktır. Nefes egzersiziyle birlikte gerçekleştireceğiniz meditasyon sayesinde kendinizi ve başkalarını yargılamak yerine olaylara daha olumlu bakmanıza da oldukça yararı olacaktır.

Danışmanya Ailesi Depresyonla Mücadelede Yanınızda

Uzmanlarımız haftanın her günü, dilediğiniz saat aralığında size dinliyor. Problemlerinizi, aşamadığınız sorunlarınızı Türkiye’nin en yaygın platformu Danışmanya üzerinden danışın. Öneri ve desteği uzmanlarımız sayesinde alabilir ve ihtiyacınızın gerçekte ne olduğunu bulabilirsiniz.