Mutlu birlikteliklerin sırrı iletişimden geçer. Çiftlerin arasındaki iletişim problemleri kimi zaman öyle bir duruma gelir ki her iki taraf da birbirilerini kırıcı laflar ederek ya seslerini birbirlerine karşı yükselterek geri dönülemeyen davranışlar sergileyebilir. İlişki; bu nedenle ciddi yaralar alır ve bitme aşamasına kadar sürüklenir. Bir ilişki çok emek ister, uzun seneler süren birlikteliklerin bir anda yok olmasını kimse istemez. Eğer siz de ilişkinizde iletişimden yana problemleriniz olduğunu düşünüyorsanız Danışmanya uzmanlarımız tarafından hazırlanan “İlişkilerde İletişimsizlik Sorunları” yazımız tam da size göre.

Önce Karşınızdakini Dinleyin Ardından Kendinizi İfade Edin

Karşınızdaki empatiyle dinlemeli ve bunu mutlaka iki kere yapmayı denemelisiniz. İlişkilerde en büyük sorun; her iki tarafın da sorunlarla yüzleşme aşamasında haklı olan kişinin kendisini olduğunu ifade etmesi ve karşı tarafı dinlememesidir. Siz siz olun önce partnerinize söz verin. Bırakın önce kendini ifade etsin. Belki haklıdır belki de haksızdır; ama ne olursa olsun eşinizi empatiyle dinleyin. Söz size geçince de konuşma ses tonuyla kendinizi ifade edin. Sonuna varılmayan tartışmalar ilişkileri de yıpratır. Emin olun çok emek verdiğiniz ilişkinizin iletişim problemlerinden dolayı yıpranmasını siz de istemezsiniz.

Aslında Suçlu Yok Sadece Hisleri Anlamayan Taraflar Vardır

Belki eşinize bir davranışından dolayı kırıldınız. Olabilir; ancak siz kırgınlıklarınızı bağırarak ya da devamlı eski konuları açarak ve eşinizi suçlayarak aktarırsanız karşılık olarak aynı ses tonuyla ve suçlayıcı bir tavırla karşılaşırsınız. Her ne nedenden dolayı kırgın ya da kızgın olun fark etmez. Önce sakinleşmeyi denemelisiniz. Kendi duygularınızı, neden ve sonuç ilişkileriyle bağlantılı aktarınca emin olun karşı tarafta size empatiyle dinleyecektir ve hak verecektir.

İçinize Atmamalısınız Ne Söylemek İstiyorsanız Söylemelisiniz

Olayları içinize atmak hiçbir fayda getirmemektedir. Aksine, zararı vardır. Kendinizi nasıl ifade etmek istiyorsanız etmelisiniz. Söylemek istediklerinizi sakin ses tonuyla, karşı tarafı suçlamadan ya da ortamı germeden ifade etmelisiniz. Eğer söylemek istediklerinizi içinize atmaya kalkarsanız daha sonra hiç olmadık bir zamanda ve yerde kavgaya varan iletişimsizlikle karşılaşırsınız.

İletişim Problemlerinde Danışmanya Var

Partnerinizin sizi anlamadığını ya da kendinizi ifade edemediğinizi düşünüyor olabilirsiniz. Danışmanya uzmanlarımız sizler için buradalar günün her anı ev konforunda uzmanlarımızla iletişime geçebilir ve sorunlarınıza çözüm arayabilirsiniz.