Kadınlarda cinsel isteksizliğin başlıca nedenlerinden bir tanesidir ilişkiye girememe korkusu. Bunun en büyük çıkış noktası da hiç şüphesiz cinselliğe karşı toplumsal bakış açısının yanlış ve baskın olmasından kaynaklanır. Kadınların cinselliğe karşı küçüklükten itibaren yanlış bilgilerle korkutulması da bir diğer sebebidir. Zamanla da kimi kadında cinsel isteksizlik baş gösterir ve hatta durum vajinismus rahatsızlığına kadar gidebilir. Cinsel hayattaki kadının yaşadığı isteksizlik ise eşiyle problemlerin ortaya çıkmasına neden olur ve hatta evliliğin sonunu bile hazırlayabilir ya da kadının eşiyle en mutlu olacağı anlar işkenceye dönüşür. İlişkiye girememe olarak bilinen “vajinismus” tedavi edilebilen bir rahatsızlıktır. Önemli olan ise cinsel birleşme yaşayamayan kadının tedavi olmaya açık olmasıdır.  

Vajinismus Nedir?

Vajina bölgesinin girişinde pubik olarak adlandırılan kaslar yer alır. Vajinismus rahatsızlığı da bu kasların istemsizce kasılmasından dolayı ortaya çıkar. Kimi kadınlarda rahatsızlık, kadının hiç ilişkiye girememesi yol açtığı gibi kimi vajinismus hastasında cinsel ilişkinin ağrılı ve sancılı olmasına yol açar. Rahatsızlığın tedavisi mümkün; ancak hastalığın çıkış noktası tek bir nedeni yoktur ve her kadında çok farklı olabilmektedir. Fiziksel nedenlerle ortaya çıkabilen vajinismus, psikolojk nedenlerle de çok daha fazla ortaya çıkabilmektedir.

Vajinismus Nedenleri ve Sonuçları

Kadının ilişkiden uzaklaşmasına yol açan ve hatta hiç cinsel birleşme yaşamamasına neden olabilen vajinismusun tedavisi kişiden kişiye değişir. Vajnismus rahatsızlığı yaşayan hastanın tedaviye açık olması önemlidir. Hekime yaşadığı problemleri net ve doğru şekilde iletmelidir. Tedavinin ana hatları ise hastanın ilk kontrol muayenesinin ardından doktor tarafından belirlenir. Vajinismus eğer psikolojik bir nedene dayandırılıyorsa, tedavinin psikolog eşliğinde devam ettirilmesi gerekebilir.

Vajinismus Tedavisi Detaylarını Danışmanya Uzmanlarına Danışın

Vajinismus kadınlarda cinsel ilişkide mutsuzluk ve isteksizlik yaşamasına neden olur. Aslında doğal bir olay olan cinsellik kadına huzursuzluk getirir, zevk vermek yerine acı hissettirir. Vajinismus hastalığı sadece cinsel birleşmede de ortaya çıkmayabilir. Jinekolojik tedavileri engelleyebilir ve hatta tampon ve benzeri ürünlerin kullanımı da imkansız hale getirebilir. Öte yandan, hastalığın tedavisinin olduğu unutulmamalıdır. Tedavi çeşitlerine ve süreçlerine dair her detayı Danışmanya uzmanlarımıza bağlanarak iletebilirsiniz.