Bireyin kişisel gelişimi 0-6 yaş arası başlar. Bir çocuğun beyin gelişiminin yaklaşık yüzde 80’i ilk beş yaşına kadar tamamlanır. Uzmanlar, bu dönemi, kişisel gelişim için “altın çağ” olarak yorumlayarak altını çizerler. Hem anne hem de babanın ve ayrıca çocuğun eğitiminde etkisi olan ailenin diğer fertlerinin bu yaş aralığında çocuğun kişisel gelişimine oldukça itina göstermeleri ve tüm uyaranlara karşı dikkat etmeleri gerekir.

Uzmanlar 0-6 Yaş Arasına Dikkat Çeker

Aslında bireyin kişisel gelişimi anne karnında başlar. Anneyle iletişimin temeli daha bebek doğmadan başlar. Doğumun sonrasında da bu kuvvetli iletişim devam eder. Çocuk doğduktan sonra sadece anne ile iletişim kurmakla kalmaz aynı zamanda diğer bireylerin iletişime ve dış uyaranlara karşı açıktır. Bu nedenle özellikle 0-6 yaş aralığında çocuğun kişisel gelişimine özen gösterilmeli, bu yaşlar arasında her anne ve babanın ne ekerlerse onu biçeceklerini bilmeleri gerekir.

Özgüvenli Ebeveynler Olunmalıdır

Çocuk hayata karşı nasıl durması gerektiğini ilk anne ve babasında öğrenir. Ebeveynlerin kararlı, dik duruşları ve özgüvenli tavırları çocuğa da geçer. Elbette sadece bu tavırlarla sınırlı olmamak kaydıyla iletişim becerilerini ve sosyalliğini geliştiren oyunların çocukla birlikte oynanması ve ebeveyn-çocuk iletişiminin kuvvetli şekilde kurulması gerekir. Unutulmaması gereken bir faktör varsa o da özgüveni yüksek çocukların doğru iletişimi herkesle kurabilmesi ve kendi başarılarına imza atabilmesidir.

0-6 Yaş Arası Kişisel Gelişim

Kişisel gelişimin ilk yaşlarda nasıl olması gerektiğinden önce, çocukluk dönemindeki kişisel gelişimin ne olduğunu bilmek gerekir. Kendini geliştirebilen, sorumluluk bilinciyle hareket eden hem öğrenmeye açık hem de özgüveni tam ve bu sayede kararlarını sağlıklı verebilen iletişimi düzgün olan çocukları yetiştirebilmektedir. Hedeflerini belirleyen ve bu doğrultuda öz benliği tam çocukların her biri, anne ve babanın mutlak ilgisi ve alakayla önem verdikleri kişisel gelişime sahiplerdir.

Uzmanlar, hamilelik döneminde başlayan ve altı yaşına kadar süren serüvenden bahseder. Hamilelikte stresten uzak, huzur dolu bir süreç geçirilmesinin altını da ayrıca çizilir. Annenin karnındaki bebeği ile iletişiminin düzgün olmasının yanında baba ve annenin birbirleriyle kavgasız ve sorunsuz iletişimi de çok önemlidir. Araştırmalar, bebeğin anne karnında müzikle kendini konforlu ve huzurlu hissettiğini ortaya koymaktadır. Anne, müzikle iç içe özellikle klasik müzik dinleyerek, kendisini ve karnındaki bebeğini motive edebilir, rahatlatabilir.

Müzikle iç içe olmak sadece bebek doğmadan önceki süreçte değil ilk altı yaşta da önemlidir. Çocuğun yaratıcılığının gelişmesine katkı sağlanır. Yaratıcılığı ve hayal gücü yüksek çocuklar hedeflerini kurgulamayı çok iyi başarırlar.

Ebeveynlerin Kişisel Gelişimi de Önemlidir

Anne ve babaların hayata bakış açışları, hobileri, konuşma tarzları ve birbirleriyle olan iletişimi direkt çocuklarına geçer. Çocuğun düşünceleri, konuşma tarzı ya da seçtiği kelimelerden eğilimleri ve çok daha fazlası anne ve babadan kaynaklıdır. Kişisel gelişimin ebeveynlerin kişisel gelişimi ile başladığı da bu kapsamda unutulmamalıdır.Her aile çocuklarının ilk altı yaşlarına hazır olmalıdırlar ve bu konuda nasıl davranmaları gerektiğine dair fikirleri yok ise uzmanlardan destek almalıdırlar.

Danışmanya Uzmanları Her An Sizinleler

Beyin gelişimi ilk yaşlarda tamamlanır, bu noktada en ihtiyaç duyduğu şey sevgidir. Anne ve baba sevgilerini göstermeli, çocuklarıyla monolog değil ama diyalog kurarak iletişim kurmalıdır. Sevgi göstermenin de sınırları vardır, sevgi şımartmaya döndüğü takdirde iyi yönde yapılmak istenenlerin tersi etkisi ile karşılaşılır.

Bu nedenle, sınırların çizilmesi önemlidir. Çocuklarınız için en iyisini istemiz çok normaldir. Uzmanlarımız çocuklarınızın kişisel gelişim yaşlarında sizlerle birlikteler, günün her anı uzmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz. En iyi öneriler ve faydalı tavsiyeler için Danışmanya uzmanlarımız size yeter.