Geleceğin dünyasında neler olacağını bilemeyiz elbette; ama neyin önem kazanacağınız söyleyebiliriz. “Kodlama”. Daha ilkokul çağındaki çocuklar kodlamayı öğrenmeye, her köşede kodlama üzerine kurslar açılmaya başladı. Önemini kavrayan devletler kendilerine bu yönde şekil vermektedir. Teknolojinin temelini bilmenin önemli olduğu şimdiki ve geleceğin dünyasında, kodlama alanına hakim olanların bir adım önde olacakları bir gerçektir.

Teknolojiyi Üretenlerden Olabilmek

Eğitim sistemleri çoktan değişmeye başladı, çocukları kalıplarının dışına çıkarmak ve geleceğin dünyasına hazırlamak için kodlama, eğitimlerinin temel taşıdır. Bu sayede çocuklar aldıkları eğitimler sayesinde yaşadıkları hatta yaşayacakları hayatla aralarındaki uçurumları kaldırmaktadır.

Kodlama eğitimini çocuklar okul sıralarında alabilseler de yetişkinler için de eğitimleri mevcuttur; çünkü teknoloji üretebilen insanlara şirketlerden yükselen oranda talep artmaya devam etmektedir. Üstelik sadece kendi ülkenizde değil dünyanın ileri teknolojiye sahip gelişmiş ülkelerinde de iş imkanına sahip olunmaktadır.

Bilgisayar, yazılım, oyun şirketleri bitmeyen yazılımcı ihtiyaçlarını karşılamaya çalışmaktadır. Üstelik, dünya genelinde bilinen büyük üretim firmaları, üretim sistemlerini kendilerine has şekilde geliştirmek istemektedir ve bu nedenle de çok sayıda yazılımcıya ihtiyaç duymaktadır.

Tüm bunların hepsinin formülü ise aynı yoldan geçmektedir; kodlamayı bilmek hayat kurtarır. Kimi devletler kodlamanın önemini çok daha önceden kavrayıp eğitim sistemlerini bu yolda değiştirdiler bile; ancak şu da bir gerçektir; tüm dünya kodlamanın önem kavradı ve bu alana yöneldiler.

Kodlama Sadece Yazılımcı mı Geliştirir?

Kodlama kavramı aslında oldukça geniş bir alana yayılır. Araba kullanmayı bilmek her bozulduğunda arabayı birebir tamir etmeniz gerektiği anlamını taşımaz; ancak neden bozulduğunu bilmeniz size ek fayda sağlar. Kodlama da bu örnek gibi insan hayatına etki eder. Bilgisayar ya da yazılıma dair hiçbir bilgisi olmayan ya da farklı sektörlerde çalışan her kişiye fayda sağlar. 

Kodlama Eğitimin de Alanları Var

Herkes kodlama eğitimin her alanını öğrenmek durumunda değildir. Yazılımcı olmak isteyenlerin yanında, gelecek için küçük bir adım atmayı planlayanlar da bulunur. Bu nedenle kodlama eğitimi öncesinde ne istendiğini açıkça bilinmesi hangi yönde eğitimin alınacağının tespiti için önemlidir.
Düşünme yetisini geliştirmeye yarayan kodlama siz fark etmesiniz bile hayatınızı farkı zamanlarında size çok yarar sağlayacağı bir gerçektir.

Nereden Başlayacağınız Bilmiyorsanız, Danışmanya Burada

“Kodlama” buzdağının görünen kısmıdır. İçine girdikçe eğitimin farklı dalları olduğunu fark edeceksiniz. Nereden başlamanız gerektiğini bilmiyorsanız ya da ihtiyaçlarınıza yönelik nasıl bir kodlama eğitimi almanız gerektiğini bilmiyorsanız, Danışmanya bilişim uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz.