Ülkemizde pek çok kişinin kara kara düşündüğü bir dönemdir emekli hayatı; ancak küçük fikirlerle bile bu dönemi hayatın en güzel zamanları haline dönüştürmek de bir o kadar kolaydır. Özellikle ülkemizde kimi zaman hayallerimizden vazgeçmemizin, enerjimizi tüketmemizin tek nedeni mutlu geçireceğimiz emeklilik dönemi olabilmektedir. Özellikle batı ülkelerine kıyasla ülkemiz şartlarında hem emekli maaşları düşük hem de hayat şartları daha zorlayıcıdır. Bu nedenle bireysel olarak bizler de devletin bizlere sağladıklarının yanında “B planı” oluşturmamız gerekmektedir. İşte mutlu emekli hayatı için 10 önerimiz sizler için hazır.

  1. Birikim Şart

Birikim yapmak, kendinizi her daim güvende hissettirir, hele ki konu emeklilik dönemi ise birikim çok daha önemli hale gelir. Her geçen gün pahalılaşan hayata inat maaşının bir kısmını birikimlerinize ayırmalısınız. Fatura meblağlarına dikkat edin, emin olun boşa yanan bir ışık, fazla yanan kaloriferler neticesinde ortaya kabarık bir fatura çıkıyordur. Ya da bir ay boyunca tüm harcamalarınızı not edin, mutlaka gereksiz harcamalar gözünüze çarpacaktır. İhtiyaç olunmayan kıyafet alışverişinizden feragat edebilir, yürünecek kısa mesafelerdeki ulaşım masraflarınızı kesebilirsiniz. Bu sayede de elde ettiğiniz bu miktarı birikimlerinize aktarabilirsiniz.

  1. Emekliliğe Yatırım

Uzmanların da tavsiye ettiği gibi mutlaka devlet destekli Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) katılın. Önce küçük katılım payları, ardından yavaş yavaş artan oranlarda birikimi artırabilirsiniz. Elbette emeklilik dönemi için BES yeterli olmayabilir. Bu nedenle konusunda uzmanlara danışarak ek yatırımlara da girebilirsiniz. Örneğin altın döviz ya da borsa bu fikirlerden sadece birkaçıdır.

  1. Geliri Artırmak Önemli

Rahat ve konforlu çalışmanın keyfine diyecek yoktur; ancak gelirinizi artırmakta çok önemlidir. İşteki başarılarınız unvanınızın artmasına ve bu sayede yüksek zamlar almanıza yarar. Eğer tam zamanlı çalışmıyorsanız da mutlaka kendi yeteneklerine göre eğitimler alarak ek gelir sağlayabilirsiniz.

  1. Bütçelemedeki Kritik Detaylar

Ayın sonunu getirmek, onlarca kredi kartı borcu, yüklü faturalar ile zordur. Bu nedenle maaşınızı alır almaz da bütçelemeye sıkı sıkı çalışın. Eğer hanenizde başka bireyler de var ise onların harcama ve gelirlerini de bu bütçelemenin içine koymalısınız. Tek başınıza yapacağınız mücadele, ailenizin ve kendinizin emeklilik dönemi için yeterli olmayacaktır.

  1. Emeklilik Hayatı için Hedefiniz Olsun

Eğlenmek, gezmek ve alışveriş gençken bizleri motive eden ve mutlu eden şeylerdir. Konu emeklilik hayatına gelince ise durum değişir ve hedefler devreye girer. Örneğin emekli olduktan sonra kira derdi yaşamak istemiyorsanız hedefiniz ev almak olmalıdır. Zor hayat şartlarına hayal kırıklıkları yaşayabilir ve hedefinize hiçbir zaman ulaşamayacağınızı düşünebilirsiniz. Sizin gibi binlerce kişinin zorlukları yenip hedefine ulaştığını düşünün ve emeklilik döneminizde rahat ve mutlu bir dönem geçireceğinizi düşünüp kendinizi motive edebilirsiniz.

  1. Sabır ve Süreklilik Şart

Birikim yapmak için süreklilik, hedeflere ulaşmak için ise sabır şarttır. Gereksiz ihtiyaçlar uğruna birikimlerinizi göz ardı etmemelisiniz, geleceğinize yönelik her planınız, emin olun ileride size mutlu edecektir.

  1. Kötü Gün Dostu B Planı

Emeklilik hayatı boyunca zorluklarla karşılacağınızı unutmayın. Bu zorluklara karşı mutlaka size idare edecek bir meblağ birikim şarttır. B planı ise olmazsa olmazdır. Kötü günler, hastane masraflarınız, diğer harcamalarınız ve hobileriniz için kenarda bir miktar para tutmayı planlayın.

  1. Tasarruf Önerilerinizi Tüm Aileniz ile Paylaşın

Bu mücadelede tek başınıza değilsiniz, aile fertleriniz de aynı mücadeleye dahil olmalıdır. Mutlaka tasarruf önerilerinizi onlara da iletin ve onlardan da bu konu da destek isteyin. Mutlu bir aile emeklilik döneminde de ihtiyaçtır.

  1. Motivasyonu Kendinizden Esirgemeyin

Zorluklarla karşılaşınca, rahat emeklilik dönemi geçireceğinizi düşünün ve kendinizi bu şekilde motive edin. Ekonomik sıkıntılarla dolu bir yaşlılığı eminiz ki hiç istemezsiniz.

  1. Yeni Fikir ve Önerileri Araştırın

Hızlı gelişen hayatın şartları her an değişebilir. Bu şartlara göre planlarınızı ve yatırımlarınızı değiştirin ve geliştirin. Ekonomik dalgalanmalara göre birikimlerinize yön verebilir, yeni gelir fikirlerine göre maaş şartlarınızı iyileştirebilirsiniz.