Vücuda alınan besinlerin enerjiye dönüştürülerek yakılması işlemleri olan metabolizmayı hızlandıran yiyecekler içecekler nelerdir? Özellikle gündelik yaşam koşullarının çok daha hareketsiz olunmasına zemin hazırlaması, pek çok kişinin kilo problemiyle karşı karşıya kalmasına neden oluyor. Öte yandan çözüm de oldukça basit. Beslenme uzmanlarının tavsiyelerine uymak ve doğal beslenerek sporu hayatınızın parçası haline getirebilmekten geçiyor.

Neler Metabolizmayı Hızlandırır?

Formül oldukça açık ve net çiziliyor. Bol hareketli yaşam ve sağlıklı beslenmeyle ortaya koyuluyor. Özellikle masa başı çalışan kişilerin sıklıkla yüzleştiği metabolizma yavaşlama problemi için uzmanların doğal formülleri oldukça fayda gösteriyor.

Metabolizma, vücuda alınan besinlerin enerjiye dönüşmesine ve dönüşen enerjinin yakılmasını sağlayan bir dizi işlemdir. Düzensiz besin alışkanlıkları, sebze ve meyve tüketimi yerine abur cubura yönelmek, hareketsiz geçen günler vücudun alışkın olduğu metabolizma hızını düşmesine neden oluyor. Sonuç olarak vücuda alınan besinler enerjiye dönüşerek yakılamıyor ve kilo olarak vücutta yer ediniyor.

Metabolizmayı Hızlandıran Besinler ve Kilo Verme

Mutfağınıza girip baktığınız bile aslında metabolizma hızına fayda sağlayan onlarca farklı besini görebilirsiniz. Bunların en basit ulaşılabilenler olan ve kolay tüketilebilenler Danışmanya uzmanları tarafından sizler için hazırlandı. Üstelik sıralanan tüm meyve ve sebzeler sadece metabolizmayı hızlandırmak ile kalmaz aynı zamanda vücut direncini artırır. Çok daha sağlıklı vücuda sahip olunmasına da zemin hazırlar.

 1. Tarçın

Kan şekeri seviyesini düzenleyen tarçın, iştahı azaltmada önemli bir göreve sahiptir. Üstelik tarçın, birçok besin ve içeceğe karıştırılarak lezzetli şekilde tüketilebilir. Kalori almak istemeyen herkes yoğurt, kahve ve çayına tarçını karıştırarak tüketebilir.

 1. Havuç

Beta-karoten maddesinin en fazla bulunduğu sebze olan havuç, aynı zamanda doğal-antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek metabolizmaya faydası bulunan havucu tüketmek için çok alternatifiniz bulunuyor.

 1. Üzüm

Ölçülü tüketilmesi gereken meyvelerden üzüm tokluk hissini yaratır. Detoks etkisiyle de vücudun arınmasına yardımcı üzümü çekirdekleriyle birlikte tüketmek daha faydalıdır.

 1. Armut ve Elma

Lifli meyvelerden armut ve elma su içeriği yüksek grupta yer alır. Bu sayede de sindirim sistemi üzerinde olumlu etkisi bulunur.

 1. Karpuz

A ve C vitamin kaynağı karpuz hem lezzetli hem de lipozen açısından Zengin içeriğe sahiptir. 

 1. Greyfurt

Tokluk hissi yaratır. Yarım greyfurtu yemeklerden önce tüketerek yemek sırasında çok daha az kalori alınabilir.

Metabolizmayı Hızlandırırken Kilo Verin, Sağlıklı Kalın

Uzmanların tavsiyeleri sağlıklı yaşamın ve vücudun ideal kilosunu korumasını sağlar.

 • Kırmızı et tüketimi dengede tutulmalıdır. Hatta iyot içerikli balık eti haftada bir mutlaka tüketilmelidir.
 • Günde iki ya da üç bardak yeşil çay içilmelidir. Yeşil çay, vücudu uyararak yağ yakımını hızlandırır. Metabolizma için önemli fitokimyasal yapıya sahip yeşil çay sayesinde dengeli sindirim sistemine sahip olunabilir.
 • Su tüketimi oldukça önemlidir. Vücut kitle endeksine uygun şekilde su tüketimi metabolizmayı hızlandırır, vücut fonksiyonlarının düzenli çalışmasına olanak sağlar. Üstelik cilt güzelliği için de su tüketimi, önemli yere sahiptir.
 • Salatalarda bir tatlı kaşığı elma sirkesi kullanılabilir.
 • Midede tokluk hissi yaratan ve barsak hareketlerini hızlandıran keten tohumunu yoğurtlara karıştırılarak tüketilebilir.
 • Yemeklere pul biber ya da kırmızı acı biber eklenebilir. Kırmızı acı biber, kapsaisin maddelerini içerir. Metabolizmayı hızlandırıcı etkisi oldukça dikkat çekicidir.
 • Zencefil dolaşım sistemini uyarır ve gaz sorunu olanlara tavsiye edilir.
 • Bromelian maddesi içeren ananas, sindirime etki eder.

Bunlara da dikkat edin!

 • Aç kalmayın ve öğün atlamayın. Aç kalmak metabolizmayı tembelleştirir.
 • Abur cubur tüketimi yerine çiğ sebze tüketimine yönelin.
 • Yemeklere baharat katın.
 • Sporu hayatınıza sokun. Günde 20 dakikalık tempolu yürüyüş bile yeterli.

Danışmanya Diyetisyenlerine Danışın

İhtiyacınız olan besin listesi ve metabolizmayı hızlandıran yiyecekler içecekler için Danışmanya Diyetisyenleri ile iletişime geçebilirsiniz.