Yapılan onlarca bilimsel araştırma, psikoloji ve beslenme arasından bir bağın olduğunu gösteriyor. Özellikle son dönemlerde bu bağın olduğuna inanan kişilerin sayısını artmakta ve sağlıklı beslenmeyi hayatlarının merkezine koymaya başlamaktalar. Hiç şüphesiz çok mutsuz olduğunuz bir anda sizin de canınız o çok meşhur çikolata kavanozuna kaşığınızı daldırmak istemiştir ve bu sayede de mutlu olmuşsunuzdur. Kanıtlanmış bir formül olan çikolata yiyerek mutlu olma örneğinden yola çıkarak, birçok zararlı içeriği barındıran paketli abur cubur yemektense, sağlıklı beslenerek de mutlu olabilmek mümkün!

Sağlık Besleniyorum, Öyleyse Varım!

Ruh sağlığını dengede tutan en önemli mekanizma vücudun fiziki dengesi ve direncidir. Bu mekanizmanın en önemli kaynağı da besinlerden geçmektedir. Üretimi belli olmayan gıdalar yerine evde hazırlanabilen sayısız farklı besin sayesinde vücudun şeker düzeyini normal sınırlarda tutabilirsiniz ve şekerin düşmesi durumlarında ani stres ve sinirden vücudunuzu uzak tutabilirsiniz.

Her Duygusal Modun Bir Besini Var

Bilimsel çalışmalarda, bilim insanları birçok farklı çıktı elde eder. Beslenme ve psikoloji arasındaki bağı kanıtlayan pek çok çalışmanın çıktısı da oldukça ilginçtir. Örneğin bilim insanları farklı duygusal tepkiler için tüketilmesi gereken besinleri araştırmışlar ve sonuç olarak da aslında hepimizin evinde var olan gıdalar ortaya çıkmış.

Peki, nedir bu besinler?

Dolu dolu geçen bir günün akşamında kendinizi eve atmanın hayallerini mi kurduğunuz oldu mu? Eve gidince ne yapacaksınız, hemen televizyonu açıp en basitinden makarna yapıp yemeyi düşünüyorsanız eğer, sakın yapmayın. Bezginlik ve yorgunluğun en basit ilacı sebze grubu gıdaların çiğ tüketilmesinden geçmektedir.

Topluluk önünde konuşmaktan ya da sunum yapmaktan dolayı çekingenlik hissediyorsanız mutlaka fosfor zengini gıdalar tüketmelisiniz. Bu sayede çekingenlikten kurtulabilirsiniz. Hatta C vitamini de kendinize özgüven aşılamanın en sağlıklı ve kolay yoludur.

Sakin kalmak, stresten ve ani agresif tavırlardan uzak yaşamak sağlıklı bir vücut ve ruh sağlığı için oldukça önemlidir. Ara öğünlerde çikolata yerine çok daha sağlıklı olan fındık, ceviz ya da fıstığı tercih edebilirsiniz. Hatta küçük bir not, aşırı kırmızı et tüketimi ve bol kafeinin öfkeyi tetiklediğini unutmayın.

Hayat her zaman güllük gülistanlık olmuyor ne yazık ki; kendimizi kimi zaman yalnız hissedebilir, yaşadıklarımız sonucunda haya kırıklığı hissedebiliriz. Domates, biber ve patlıcanlı yemekler yalnızlık hissinden kurtulmanızı sağlarken, sebzeli besinler haya kırıklığına birebirdir. Özellikle kereviz ve enginar bu konuda oldukça başarılı gıdalardır.

Her Zaman En Sağlıklı Besinler Mevsimde Tercih Edilenlerdir

Sağlıklı beslenme konusunda en önemli faktör ise sebze ve meyvelerin mevsime göre tercih edilmesinden geçer. Eğer bu konuda fikriniz yok ise, uzmanlardan da destek almaktan çekinmeyin. Sizin bünyenize en uygun beslenme ve sağlıklı menüyü sizler için uzmanlar da oluşturabilir.

Bazı Gıdaları Evde Hazırlayın

Danışmanya Ailesi olarak sağlıklı beslenme ve psikoloji üzerine sizlerle birkaç öneri de paylaşmak isteriz. Bu öneriler oldukça kolay ve evde de hazırlayabileceğiniz besinlerden geçmektedir.

  • Yoğurdunuzu evde yapın. Ev yoğurdu marketlerde satılan ürünlerden çok daha vitamin zengini ve sağlıklıdır.
  • Uzun ömürlü sütler yerine günlük sütleri tercih edin. Köy sütü olarak çiğ satılanları ise çok güvendiğiniz noktalardan aldığınıza da dikkat etmelisiniz.
  • Şekerli tatlılara dayanamıyorsanız, pekmez, bal, agave şurubundan yapılan atıştırmalıkları tüketmeye özen gösterin. Böylelikle hem işlenmiş gıdalardan uzak kalırsınız hem de hurma gibi uzun süre tok tutan sağlıklı atıştırmalıkları tercih edersiniz.
  • Beyaz un, pirinç ve makarna yerine kullanacağınız siyez ya da tam buğday unu ve bulgurun çok daha sağlıklı olduğunu unutmayın.

Danışmanya Uzmanları da Sağlıklı Beslenme Tüyoları Verebilir

Büyüyen Danışmanya Ailesi uzmanlarına haftanın her günü danışabilirsiniz. Sağlıklı beslenmenin ruh sağlığına doğrudan etkisi bulunur. Üstelik paketli yiyecekler yerine ruh dengesini düzenleyen, ev yapımı besinler aynı zamanda kilo vermek isteyenler için de birebirdir.

Meta açıklama: Sağlıklı beslenerek ruh dengenizi koruyun, en kolay sağlıklı beslenme formüllerini  ise Danışmanya Uzmanları paylaşır.