Zar zor uyulan diyet programlarına rağmen “neden kilo veremiyoruz”? Dışarıdan bakıldığında disiplinli şekilde uyulan diyet programları aynı zamanda her gün en az 10 bin adım atmanın kilo vermede yeterli olacağı düşünülür. Sağlıklı beslenme uzmanları için ise durum biraz farklıdır. Kilo vermenin önünde zorluklarının altında yatan pek çok sorun vardır. Sağlık sorunları, inançla ve dikkatle uyulan diyet programının ve özel hayatta yaşanan sorunlar nedeniyle ortaya çıkan ruhsal problemler, kullanılan ilaçlar, sporsuz hayat düzeni bu sorunların en dikkat çekenleridir.

Vücut Kilo Verirken Kıtlık Dönemine Gitmesin

Her kaybedilen kilo mutluluk verir. Öte yandan vücut, bu durumdan düşündüğümüzden de çok daha fazla etkilenir. Vücut kilo verme dönemlerinde içgüdüsel olarak kıtlığa direnme mekanizmasını devreye sokar. Bu mekanizmada tiroid hormonu üretimi azalır ve metabolizma yavaşlar. Bu durum diyet programına başlanılan ilk zamanlar hızla verilen kiloların bir süre sonra aynı hızda verilememesine yol açar. Mutlaka metabolizmayı hızlandırıcı besinler almalı, bol sıvı tüketmelidir.
 

İnsülin Direnci Olabilir

İnsülin kilo vermeye çalışanların ilk ve en önemli engel olarak karşılarına dikilir. Kolay kilo alan; ancak aldığı kiloları zor veren kişilerde görülen bir dirençtir. İnsülin direnci kırılmadan istenilen kiloların verilemeyeceği unutulmamalıdır. Beslenme uzmanları, insülin direncine uygun beslenme programı hazırlar. Kilo vermek isteyen kişi de bu beslenme programına harfiyen uyar aynı zamanda hayatına düzenli aktiviteyi de yerleştirir ise kilo vermedeki önemli engel kalkmaya başlar.

Tiroid Tembel Olabilir

Tiroid hormonunu vücut az üretirse, kilo vermek zorlaşır. Bu duruma Tıp Literatürü’nde, “Hipotiroidi” adı verilir. Her yaşta oluşabilen problem nedeniyle kilo verme zorlaşır aynı zamanda cilt kuruluğu, saç dökülmesi, tırnakların kırılması, uyku hali gibi sorunlar da gözlenir.

Vücudun Vitamine İhtiyacı Olabilir

Kilo vermede zorluk çeken kişilerin mutlaka kan tahlili yaptırmaları tavsiye edilir. Kalsiyum, selenyum ve magnezyum azlığı, D vitamini, demir, B12, omega-3 noksanlığı bu aşamada oldukça önemlidir. Aynı zamanda alkol ve tütün ürünlerini fazlaca tüketmek, az su içmek de hem kilo kaybının önünde engel oluşturur hem de vücudun vitamin ve mineral ihtiyacını artırır.

İlaçların Yan Etkileri Olabilir

Düzenli kullanılan ilaçların prospektüsleri gözden geçirilmelidir. Örneğin anti-depresan ilaçlarının birçoğu kilo verme süreçlerinde ek zorluk çıkarır ve hatta vücudun kilo almasına bile neden olabilir. Eğer ilaçları kullanmak durumundaysanız aynı zamanda kilo vermeye de ihtiyacınız varsa mutlaka bir uzmana başvurulmalıdır.

Spor Bu Süreçte Çok Önemlidir

Uzmanların altını çizdikleri çok önemli bir konu bulunur. O da bol bol hareket etmektir. Kilo vermek isteyen kişi bir gün içerisinde ortalama en az beş bin adımdan fazla yürümelidir. Sadece kilo vermenin değil aynı zamanda sağlıklı bir hayat için de büyük rol oynayan yürümek olmazsa olmazdır. Her gün minimum beş bin adım sağlıklı bir yaşam için gerekli olandır. Günde yedi bin ila 10 bin arasında atılan her adım ise kilo verme durumunda mutlaka olması gerekendir.