Hiçbir eksiğim yok ama “neden mutlu olamıyorum?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Sizin gibi onlarca kişi var dünya üzerinde aynı anda tam da aynı soruyu soran. Çoğumuz zaman akıp giderken, hayatın bizi mutlu etmesini bekleyerek geçiririz. İstediğimiz kadar paraya sahip olmanın, hayalimizdeki işte kariyer basamaklarını çıkmanın ya da hayatta hiçbir adımı yalnız atmayacağımız ruh eşini bulmanın, hayatımızı sanki birdenbire değiştireceğini düşündürür. Halbuki hayatta mutlu olmak ne bu kadar zor değil ne de bunlara sahip olduktan sonra çok kolay da değil. Yaşamda elde etmek istediğimiz her şey için emek sarf ederiz. Aslında mutluluğu da hayatımıza çağırmak için de çaba sarf etmeliyiz. Neden mutlu olamıyorum?” sorusunu sordurmayacak kalıcı mutluluklar ise zaten maddesel bir faktöre bağlı olmayandır. Gerçek mutluluk kavramı elde edilebilir, üstelik tek yapmamız gereken hayatlarımızda küçük detaylara dikkat etmektir. Bazen zor olabilir uygulaması ancak Danışmanya uzmanlarımız tarafından hazırlanan beş maddeyi hayatınıza sokmayı deneyebilirsiniz.

  1. İnsanlara bağlı olmayan mutluluk gerçektir.

Çevremizdekilere değer vermek önemlidir. Sevgi verilmelidir ki sevgi alınabilsin; ancak bu demek değildir ki kendinizi harap ederek hayatınızı çevrenizdekilere göre şekillendirmeniz. Bu tip düşünceler en sonunda kişinin hayal kırıkları yaşamasına neden olmaktadır. Siz de kendi hayatınızın başkalarına bağımlı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka öncelikle çevrenizdekilere karşı beklentilerinizi azaltmakla başlamalısınız. Bu sayede hayatınızın direksiyonunu elinize almaya başlamış olursunuz.

  1. Kıskançlık mutluluğun önündeki engeldir.

Kıskançlığın herhangi zararı olmadığını düşünebilirsiniz ancak kişiler kendisinde olmasını istediklerini; başkalarında görünce mutsuz olmaya başlar. Başkalarına hasetle bakmayı bırakmalı ve istediklerinizi sizden çok daha kolay elde etmiş kişilerin hayatta her zaman olacağının farkına varmalısınız. Kıskançlıkla zaman harcamaktansa, kendinize odaklanarak hayalini kurduğunuz şeylere elde etmeye çaba harcayabilirsiniz. Diğer insanlar için sevinmek de vücudumuzda mutluluk hormonunu tetikler, kendinizi iyi hissetmenize yol açar. Üstelik güzel düşünmek bulaşıcıdır. Gün gelir, sizin için de sevinen ve mutlu olmanızı canı gönülden isteyen arkadaşlarınız olacaktır.

  1. Kin ve nefret duygu ve söylemleri baş düşmandır.

Ruhu karartan, vücudun tüm dengesini bozan, kin duymak mutsuzluğu artırır. Kişilere karşı duyulan nefret, zamanla kemikleşmiş kin duygusuna döner. Bu da her şeyden önemlisi kendinize zarardır. Üstelik kin duygularının kabardığı söylemler ile karşınızdakine zarar verdiğinizi düşünebilirsiniz; ancak uzun vadede bunlar tamamen size karamsarlığa ve mutsuzluğa iter.

  1. Başkalarına koşulsuz yardım edilerek mutlu olunabilir.

Bir sokak köpeğini beslemek, bir muhtaç insana olabildiğince yardımcı olmak manevi duygularınızı kabartan içimizi sımsıcak yapan en basit; ancak en güzel davranıştır. Kalıcı mutluluk başkalarını severek, yardıma muhtaç her canlıya el uzatarak elde edilebilir. Üstelik bu güzel çabanız başkalarına da örnek olur. Şükretmeyi ve minnettarlığı da aşılayan bu güzel davranışlar “neden mutlu olamıyorum?” sorunun bir başka cevabı ve hatta en güzel çözümüdür.

  1. Kendinize güven duymalısınız

Hayatta değiştirilemeyenler vardır. Geçmiş bunların en başındadır. Geçmişte yaşadıklarınıza odaklanmak ya da geçmişte yaptığınız hataları sürekli düşünmek yerine gününüze odaklanmalısınız. Geçmişte yaşadıklarınıza birçok kez odaklanmanız sizi günün güzelliklerinden uzaklaştırır.

Hayat engebeli bir yoldur. Mutsuz olduğunuzu düşündüğünüz anlarda Danışmanya uzmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. Uzman psikologlarımız eşliğinde mutsuzluğunuzun derinleşmesine izin vermeden güzel günlerinize geri dönebilirsiniz.