Yaşam koçları, hayatın anlamını bulunmasına, yetenekleri keşfederek hedeflere ulaşmada destek olan bireylerdir. Alınması zor kararlarda, hayatın anlamını bulmaya çalışırken kişilere, yaşam koçları destek olur. Öğrenciler için de özel programlar geliştiren her bir yaşam koçu, etkin öğrenme beceriyle öğrencinin başarı elde etmesini desteklerken aynı zamanda sınav kaygısıyla da öğrencinin mücadelesine ortak olur.

Yaşam Koçlarının Öğrencilere Faydaları

Öğrencilerin potansiyellerinin farkına varmalarını yardımcı olan her bir yaşam koçu, öğrencinin kendini tanımasını sağlayarak görevine başlar. Ardından güçlü yanlarını ve yeteneklerini keşfetmesiyle öğrencinin hangi yönleriyle nasıl başarı elde edebileceğini ortaya koyulur. Bu sayede de hedeflerini kendi yetenek ve becerilerine uygun koymaya başlayan öğrenci, kendi kaynaklarını doğru ve etkin yönetmeye başlar, çalışma programını kendine çok daha uygun şekilde belirler. Sınavlarında ve öğrencilik hayatında elde etmek istediği başarılara yönelik eylem planını yaşam koçunun sayesinde ortaya çıkardığı beceriyle çizer. Her bir yaşam koçu öğrenciye sağladığı koçluk sayesinde öğrencinin hayatını değiştirerek çok daha etkin ve verimli öğrencilik dönemi geçirmesine katkı sağlar.

Yaşam Koçunun Öğrenciye Sağladığı Katkılar Nelerdir?

Öğrenciyle birlikte ortaya konulan çalışma tamamen kişiye özel olmakla birlikte her bir yaşam koçunun hedefleri aynıdır. Öğrencinin becerilerini keşfetmesini sağlayarak hedefleri doğru belirlemesi ve okul başarını artırması ilk amaçtır. Hedeflerini doğru belirleyen öğrenci hedefine ulaşmak için etkin çalışmayı da öğrenir. Günün hangi zamanında daha verimli çalışacağını tespit eden genç, hangi zaman aralığında ders çalışacağını belirler ve bu sayede özel hayat dengesinde tutabilir. Sınav kaygısı, özel hayat stresi derken gençler arasında kimi zaman arkadaşlar ve aile arasında iletişim kopuklukları gözlenir. Bu problem ise yaşam koçunun kişiye özel programıyla son bulur; çünkü öğrenci kendini en doğru nasıl ifade edebileceğinin de farkına vararak, kendine güvenli şekilde iletişim kurmaya başlar.

Danışmanya Yaşam Koçları Öğrenciler için Hazır

Yaşam koçları çok da uzağınızda değil, sınavlara hazırlanan bir çocuğunuz varsa ve ona nasıl yardım etmeniz konusunda herhangi fikriniz yoksa, haftanın her günü, günün her saati çevrimiçi olan yaşam koçlarımızla iletişime geçebilirsiniz.