Bireysel koçlar, kişinin kendi yetenek ve hedeflerini belirlemesine, bu hedeflere ise kendi içindeki güçle başarıyla ulaşmasına yardımcı olan uzmanlardır. Aslında özetlediğimiz bu koçluk sisteminde yani bilinen ismiyle yaşam koçlarının farklı bir alternatifi öğrenciler için ortaya çıkmıştır. Öğrenci koçluğu olarak ortaya çıkan bu grup sayesinde gençler eğitim ve öğretim hayatında kendi yetenekleriyle hedeflerine ulaşmak için çabalar, kendi kararları doğru şekilde alabilirler. Ülkemizdeki eğitim sisteminin gençler üzerine ciddi bir yük getirdiği gerçektir ve gençlerin her bir tercihi hem kendilerinin hem de ailelerin hayatlarında önemli dönüm noktalarını oluşturmaktadır. Hal böyle olunca da aileler ve gençler için öğrenci koçları devreye girerek onlara destek olur.

Okul Seçimleri ve Gençlerin Hedefleri

Eğitim sistemimizde her geçen sene belirli adımlar atılsa da ailelere çok iş düşer. Hem çocuklarının başarıyı yakalaması ve sınavlara var güçleriyle hazırlanmalarını desteklemeleri hem de çocuklarının okul seçimlerini doğru tespit etmeleri gerekir. Öte yandan, aileler özellikle üniversite seçimlerinden her zaman çocuklarının kendi yetenek ve hayata bakış açısıyla eş değerde seçimleri yapamaz ve çocuklarının uzun dönem kendini sorgulamasına, mutsuz olmasına ve hatta tekrar üniversite sınavına hazırlanarak seçim yapacağı o güne dönmesine neden olabilir. Ülkemizde bu durum pek çok ailede her sene ortaya çıkabilen bir durumdur. Okuduğu okula alışamayan üniversite çağındaki gençler, okula gitmek, öğrenim görmek ve okulda çevre edinmek istemez. Ciddi emek bu nedenle boşa sarf edilmiş olur.

Okul Seçiminde Ne Yapmak Gerekir?

Aileler aşırı duygusal kararlar verebilir. Anne ve babaların çocukları için en iyisini isterler; ancak en iyi olarak gördükleri çocuklarının yetenek ve beklentileriyle örtüşmeyebilir. Bu gibi durumlarda aslında en doğrusu öğrenci koçlarıyla bir araya gelmektir. Öğrenci koçluğu, uzun soluklu bir yolculuktur. Sınavlarda üstün performans gösteren, kendi seçimlerini ve kararları doğru tespit edebilen gençlerin yakaladıkları başarı kendi sayelerinde olsa da bu yetenek ve özgüvenin ortaya çıkmasını sağlayan da öğrencinin koçunun ta kendisidir.

Öğrenci Koçunun Öğrenciye Katkıları

Yaşam koçları gibi öğrenci koçları da özetle, öğrencinin kendi yetenek ve beklentilerini ortaya çıkarmasına katkı sağlayan ve bu sayede öğrencinin doğru seçimler yapmasını destekleyen kişilerdir.

  • Öğrenci koçluğu kişiden kişiye değişim gösterebilen bir programdır.
  • Öğrencinin kendine en uygun çalışma prensibini bulmasını ve adapte etmesini sağlar.
  • Öğrencinin sınavlar kaygıdan uzak ve kendinden emin olmasını geliştirir.
  • Öğrencinin başarıyı hem sınavlarda hem de aldığı seçimlerde yakalamasını sağlar.
  • Öğrencinin güçlü yönleri açığa çıkar ve bu sayede hangi meslekte çok daha başarılı olabileceği belirir. Böylelikle doğru bölüm ve üniversite tespiti yapılabilir.

Danışmanya Öğrenci Koçları Sorularınızı Bekliyor

Haftanın her günü günün her anı Danışmanya öğrenci koçlarıyla irtibata geçebilirsiniz. Çocuğunuzun yaklaşan üniversite seçiminde kafanızda soru işaretleri varsa, seçim hem sizde hem de çocuğunuzda kaygı yaratıyorsa uzmanlarımız sizin için buradalar.