En güzeli zorluk ve mutsuzluklara karşı kendi iç benliğimizle mücadele etmek olsa da kimi zaman profesyonel yardım almak gerekir. Ülkemizde terapi almanın önemi yavaş yavaş fark edilmeye başlandı; ancak psikolog terapisine gitmek de göz doktorunun ya da kulak burun boğaz muayenesi kadar normaldir. Üstelik ruhsal sağlığımızın bozulması farkında olunmasa da tüm vücudun sağlığını etkiler aynı zamanda gündelik yaşamda da kişiyi zora sokar. Terapiye gitmeyi geciktirmek ya da hiç gitmemek ise ruhsal çöküntüyü daha da derinleştirerek sorunu ve rahatsızlığı girdabın içine sokar. Mutsuz bir dönem geçiriyor ve hatta evden dahi çıkmak istemiyorsanız belki de sizin de terapiye gitme zamanınız gelmiştir.

Terapiye İhtiyaç Duyma Nedenleri

  • Nedensiz yere ağlamak ve her konuda olumsuz düşünmeye başlamak.

Hayatınız aslında çok güzeldi, ne ara bu kadar umutsuz ve mutsuz oldunuz farkında bile değilsiniz. Kimi zamanlar da siz fark etmeseniz bile, içinize attığınız ve hatta sorun olarak bile görmediğiniz durumlar birikir ve sizi mutsuz etmeye başlar. Terapiye giderek psikolog eşliğinde mutsuzluğunuzun kaynağına inebilir ve çözüme kavuşturabilirsiniz. Mutsuzluk vücudun sindirim sistemi ve metabolizmasını olumsuz etkiler. Uzun dönemler boyunca süregelen umutsuzluk ve mutsuzluk yan hastalıkları da beraberinde getireceği unutulmamalıdır.

  • Gerginliğin kontrol dışı öfkeye dönüşmeye başlaması.

Adeta patlayacak bir bombaya dönmüş olabilirsiniz. Sürekli gerginlik durumu yüzünüze yansımış ve yüzünüzdeki canlılığı da alıp götürmüştür. Hiç istemeden karşınızdaki gereksiz yere öfkenizle kırabilirsiniz. Üstelik öfkenizi kontrol edememeniz de size de kimi zamanlarda zor duruma sokabilir. İçinizdekiler birisine anlatıp rahatlamayı düşünebilirsiniz. Bu gibi durumlarda kişiler direkt arkadaşlarından destek alır; ancak psikolog eşliğinde olaylara çok daha derinlemesine inilebileceği ve sorunun kökünden çözüme kavuşabileceği unutulmamalıdır.

  • Sevdiklerinizin kaybı ya da kökten değişimler yaşanması.

Sevdiklerinizi kaybetmenin acısı izi derinden sarsar ve kimi zaman da ruhsal denge bozulabilir. Kişi adeta depresyona girer ve bu durumdan hiç çıkılamayabilir. Hayat artık içinden çıkılmaz bir boşluğa girmiştir ve kendinizi yapayalnız hissediyorsunuzdur. Bu gibi durumlar ayrılık acısında da kendilerini belli eder. Uzmanlar ise kökten değişimler yaşayan kişilerin hayatlarını tekrar düzene sokabilmek ve mutluluğu yeniden kazanabilmeleri için destek olurlar.

  • Fobilerin yaşam kalitesini düşürmesi.

Uçak korkusu, karanlık fobisi, örümcek ya da böceklere karşı aşırı tepkiler ya da panik atak rahatsızlığı zamanla güçlenebilir. Fobinin tedavisini seçmek yerine fobiyle yaşamaya alışmaya çalışmak kadar yanlış bir davranış yoktur; çünkü fobiler zamanla kişinin hayat kalitesini düşürmeye başlar. Üstelik çok sayıda etkinlik ve organizasyondan da kişiyi alıkoyar. Bu gibi durumlarda uzmanlara danışarak fobiden sonsuza kadar kurtulabilirsiniz.

Danışmanya Terapistleri, Size Destek Olabilir

Haftanın her günü, günün her anı Danışmanya uzmanları sizinle birlikte. Terapiye ihtiyacınız olduğu her durumda uzmanlarımıza bağlanabilir ve size destek olmaları isteyebilirsiniz.