Manevi duyguların yükseldiği en kutsal aydayız. 11 ayın Sultanı Ramazan ayında vücutlar günde iki kere beslenmeye alışacak ve bu bir ay kadar devam edecek. Havanın sıcak olmasının yanında bir de tempolu iş hayatı arasında oruç tutmak pek de kolay olmayabilir. En önemlisi vücudun sıvı ihtiyacını ise iftardan sahura kadar karşılanabiliyor olması ise sıcak havalarda vücutları epey zorlar. Öte yandan, Ramazan ayı boyunca oruç tutan herkesin bir ayını sağlıklı ve rahat geçirmesi için de pek çok beslenme uzmanı hem sahur hem de iftar sofraları için Ramazan ideal menüleri paylaşıyor. Tek yapılması gereken ise önerileri dikkate alarak sofraları uzmanların önerilerine göre düzenlemekten geçiyor.

Ramazan İftar Menüsü için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Özellikle yaz ayları iftar çok daha geç saatlere denk geliyor; ancak sahur saatleri de bir o kadar erken sonlanıyor. Bu nedenle de vücutlar uzun saatler boyunca beslenmiyor ve sıvı kaybına uğruyor. Hal böyle olunca da orucun yan etkileri vücutlarda gözleniyor. Baş ağrısı en dikkat çekici yan etkilerinden bir tanesi olmakla birlikte çalışanlar için durum daha zor olabiliyor. Dikkat eksikliği, strese karşı öfkeyi kontrol edebilme kabiliyeti azalıyor ve tempolu çalışma vücudu olduğundan çok daha fazla yoruyor. İdeal sofralar ve sağlıklı besinlerle ise durumu daha da kolaylaştırmak mümkün hale geliyor. Her şeyden önemlisi uzmanların her sene belirttiği bir durum vardır; o da iftar sofrasında tüm yemeklere bir anda yüklenmemekten geçiyor. Çünkü uzun saatler aç kalan vücuda biranda yüklenmek mide bulantısına ve hazımsızlığa neden olabiliyor.

İftara başlarken oda sıcaklığında bir bardak su içtikten sonra ev yapımı bir çorbayla iftara devam edilebilir. Bol yağlı yiyeceklerden ise uzak durmakta fayda vardır. Aç kalan vücuda bir anda yağlı ve ağır gıdaların girmesi kabızlığa neden olabileceği gibi kişiye de tüm akşam rahatsızlık hissi verir. Üstelik sağlıklı beslenmenin ön koşul olduğu Ramazan boyunca yağlı ve ağır yiyecekler nedeniyle kilo alınabileceğine de dikkat edilmesi gerekir.

İdeal İftar Menüsü

Su ile başlanan iftarda kademeli şekilde yemeklerin yenmesi önemlidir. Tüm gün aç kalan vücudun düşen şekeri hurma ile artırılabilir. Bu sayede kişi hızlı şekilde ağır besinlere yüklenmez ve yemekten sonra rehavet çökmesini engeller.

Çorba içildikten sonra kısa bir süre dinlenilmelidir.

Kırmızı et, tavuk ya da baklagillerin yer aldığı bir ana yemek tercih edilebilir.

Salata ya da cacık, içecek olarak da ayran güzel bir seçimdir.

Yemeğin yanında ise Ramazan’ın olmazsa olmazı pide tüketilebilir.

Yemekten sonra hemen tatlı kısmını geçilmemesi tavsiye edilir. Bu sayede vücut doğduğunu algılar ve bir süre içerisinde mide hazmı gerçekleştirir.

İftardan yaklaşık bir ya da bir buçuk saat ardından sütlü tatlı tüketilebilir.

Ramazan Sahur Menüsü için Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sahurda ideal beslenme ve sağlıklı besinlerin seçimi belki de iftardan çok daha önemlidir; çünkü sahur sofrasında edinilen vitamin ve sıvı ile vücut tüm gün idare etmek zorundadır. Canlı bir gün geçirmek için oruç sahura kalkmadan kesinlikle tutulmamalıdır. Kimi oruç tutan kişiler sahura kalkmadan da idare edebildiğini ifade etse de çok yanlış bir davranıştır. Vücut oldukça uzun süreler sıvı almadan tüm fonksiyonları çalıştırmaya gayret eder; ancak bir günden çok daha fazla sahura kalkmadan oruç tutmaya çalışmak vücutta farklı yan etkilere neden olur. Vücudun sindirim sistemi tembelleşmeye başlar ve bu nedenle kilo alımı hızlanır. Kabızlık baş gösterir ve suya ihtiyacı olan organlarda rahatsızlıklar başlar. Sahur ideal menüsü kapsamında da enerji veren ve tok tutan besinler tercih edilmelidir. Mide rahatsızlığı olan kişiler ise sahur sofralarına çok daha fazla dikkat etmelidir.

İdeal Sahur Menüsü

Çay ya da kahvenin yanında peynir ve haşlanmış yumurta sahur sofrasında kesinlikle ihmal edilmemelidir. Çavdarlı ekmek ya da pide de açlığı bastırır.

Yumurta ve peynirin yanı sıra üç ya da dört adette hurma tüketilmesi tavsiye edilir. Tüm gün aç kalan vücudun kan şekerinin düşmesini en aza indirmekle görevli hurma, oruç boyunca en faydalı besinlerdendir.