Uzun seneler aynı evde yaşamanın, iyi ve kötü günde her şeye birlikte göğüs vermenin elbette zor tarafları vardır. Hem kadın hem de erkeğin ilişkide sorumlulukları, birbirlerinden de bekledikleri bulunur. Saygı, hoşgörü ve sevgi üçlüsü bir ilişkinin sorunsuz ve uzun süre devam etmesi için önemli faktörlerdir. Öte yandan, çiftlerin de hem ilişkileri hem de birbirleri için yapmaları gerekenlerde bulunur. Evliliğin ya da bir ilişkinin tüm yükünü tek bir tarafa yüklememek gerekir. Bu hem bir taraf için yıpratıcı olur hem de büyük sorumluluk yükler. Sonuç olarak da ilişki bir yerden sonra yıpranır ve ayrılığa kadar gider. Çiftler birbirlerine karşı anlayışlı davranmaya gayret eder ve sorumluluklarını unutmazlarsa ilişkileri bir ömür boyu sürer.

Değiştirmeye Çalışmak Yerine Olduğu Gibi Sevmek

İlişkinin ilk zamanları her şey harikadır. Birbirini çok seven iki kişinin gözü kararmıştır ve hiçbir şey göze batmamaktadır. Fakat zamanla bu durum hem erkek hem de kadın için durum değişir. Her iki tarafta sevmediği tüm huylar sinir eder ve bu duruma son vermek için partnerinin huylarını istedikleri şekilde değiştirmeye gayret eder. “Yedisinde neyse 70’inde de odur” diyen atalarımızın elbette bir bildiği vardır. Kimsenin hele ki belirli bir yaşa gelen hiç kimsenin değişmeyeceğini bilmek gerekir. Özetle, değiştirmek yerine güzel ve beğenmediğiniz huylarıyla partnerinizi kabul etmektir ilişkinin kuralı.

Evdeki İşleri Kadının Üzerine Yıkmamak

Son zamanlarda sıkça tartışılan bir konudur, özellikle evliliklerde kadının sorumluluğunun çok olduğu. Çalışan kadınlar eve gelince de ev işleriyle meşgul olur, bir de çocuk varsa yükümlülükleri kat be kat artar. Kadın tarafını çokça yıpratan bir durum söz konusudur; çünkü hayat şartları evin dışında hem erkek hem de kadın için oldukça zordur. Bu nedenle çiftler ev işlerinde görev dağılımı yapmalıdır. Akşam çocuğun ödevleriyle baba ilgilenirken kadın da mutfak işlerini halledebilir. Ya da faturaların takibini erkek yaparken kadın baka bir iş yükünü alabilir.

Saygıyı Hiçbir Zaman Yitirmemek

Çok ihtiraslı aşklar bile zamanla sevgiye dönüşür. Bir ilişkinin geleceği de çiftlerin birbirlerine karşı saygısına bağlıdır. Sesin yükseldiği, kelimelerin ölçülüp tartılmadan sarf edildiği bir ilişkinin uzun ömürlü olması beklenemez. Ne olursa olsun küslükler uzun sürmemelidir. Haklıyı bulmak ya da yanlışı sinirli ve kızgın anda çözmek yerine problem her neyse iki taraf da sakinleşince çözüme kavuşturulmalıdır. Kötü sözler sarf etmek, birbirine kızmak ya da bağırmak bir süre sonra her iki taraf için de çıkılmaz bir duruma sokar ve yapılması gereken tek bir şey kalır o da ilişkiyi sonlandırmaktır.

Anlayışlı Olmak

Akşam olup da eve gelmenin huzuru elbette tartışılmaz, hele ki zorlu bir gün geçirildiyse… Kimi zaman öyle günler olur ki stresten dolayı sinir küpüne dönülür. Eşinizin akşam gelip de kızgın bir ifadeyle hiç yokken sinirlendiği bir anı düşünün, eğer siz de karşılık verirseniz kavganın büyüyeceğini unutmayın. Sizin de kötü bir anınıza denk gelebilir. Bu nedenle her iki tarafın da mutlaka olayı kişiselleştirmeden önce sakinliğini korumalıdır.

Sorunların Çözümü Çok Basit: Sevgi ve Saygı

Her ilişkinin dinamiği farklıdır, sorunları da apayrıdır. Çözümü ise farklı yöntem ve yollardan da olsa aynıdır. Saygı ve sevgi. Sorunlar ne olursa olsun iki insan arasında çözümsüz değildir. Üstelik ilişkinin ilk günlerini düşünün ne kadar da birbirinizi seviyordunuz, bu noktaya size getiren hatalar ve yanlışları birlikte ortaya koyarsanız ve geçmişi bir daha açmamak üzere kapatarak düzeltmeyi deneyebilirsiniz.

Danışmanya Uzmanları Size Destek Vermek için Hazırlar

İlişkinizde aşamadığınız sorunların kemikleşmesine ve büyümesine izin vermeden Danışmanya uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Size yol gösterici tavsiyeler ve olaylara farklı bakış açısıyla bakmanıza fayda sağlayacak uzman önerileri sayesinde ilişkinizdeki problemleri çözebilirsiniz