Son dönemlerde sıkça duymaya başladığımız sosyal medya bağımlıliğı hastalıkları nelerdir? Bu hastalıklarla nasıl başa çıkabiliriz? Teknolojik gelişmeler hayatı kolaylaştırmakla kalmaz kimi zaman da bizi mutsuzluğa ve umutsuzluğu sürükler. Özellikle yeni kuşak gençleri çokça etkileyen, gençlerin psikologların kapılarını aşındırmalarına neden olan sosyal medya bağımlılığının önüne geçilmemesi ciddi psikolojik bozuklukların başlangıç noktasını da oluşturur.

İnterneti merkezi haline getiren bireyler yavaş yavaş gerçekten hayattan uzaklaşır, teknoloji bağımlılığı nedeniyle asosyalleşmeye başlar. Dış dünyadaki gelişmelere duyarsızlaşan bağımlılar en sonunda her şeyden ellerini eteklerini çekerler ve adeta gerçek hayatlarını sosyal medya hesaplarında yaşarlar. Uzmanlar ise bu konuda herkesi uyarıyor. Sosyal medya bağımlılığının ciddi bir psikolojik rahatsızlık olabileceğini de belirtiyorlar.

Çağın Sosyal Medya Hastalığı FoMo

Tam adı Fear of Missing out olan “Gelişmeleri Kaçırma Korkusu” konusunu hemen belirtelim, özellikle Z kuşağını etkiler. Ancak bu demek değildir ki Z Kuşağı dışındaki bireyler tehlikeden uzaktır. Bu rahatsızlık,  sosyal medyada olup bitenlerden uzak kalma korkusu, telaşı ve stresiyle ortaya çıkar. Kişiyi uykusuzluğa sürükler, devamlı sosyal medya hesaplarını kontrol etmeye teşvik eder. Elbette sosyal medya bağımlılığı FoMo ile de sınırlı kalmaz. Uzmanlar, sosyal medyanın kişiler üzerinde yarattığı pek çok rahatsızlığı ortaya koymaktadır.

Sosyal Medya Hastalıkları Nelerdir?

  • Nomofobi

Akıllı telefonunu biran olsun uzağında tutamayan ve devamlı avucu içerisinde telefonunu tutan kişilerde görülen bir rahatsızlıktır. Akıllı telefonundan uzak kalma korkusu olan nomofobinin çıkış korkusu ise iletişimsizliktir.

  • Ego Sörfü

Narsist sıfatını kullandığınız kişiler hiç oldu mu? Ego sörfü de bu rahatsızlığa benzeyen bir hastalıktır. Kişi belirli aralıklarla ismini ve sosyal medya hesaplarını aratarak, kendi hakkındaki gelişmeleri takip eder.

  • Google Takibi

Google takibi sosyal medya hastalığında ise kişi kendini değil de çevresinde kişileri internette aratarak onlar hakkında bilgi sahibi olmaya çalışır. Arattığı kişiler arasından ailesinden kişiler bile olabilmektedir.

  • Siberhondrik

Hastalanan kişi doktora başvurur ve iyileşmeyi bekler; ancak siberhondrik hastalarında durum farklıdır. Onlar doktora gitmek yerine internetin faydalarından yararlanmayı tercih ederler. Siberhondrik özetle, internetten hastalıklara karşı bilgileri ve uygulamaları araştırarak tedavi olmaya çalışmaktır.

  • Photo Lurking

Kabul edelim hepimizin güzel çıktığı bir poz şekli vardır ve sosyal medya hesaplarımıza en güzel çıktığımız fotoğraflarımızı koymayı yeğleriz. Fakat, pek çoğumuz da sosyal medya hesaplarımızdaki fotoğraflara dönüp dönüp bakmıyoruzdur. Şayet bu sizde bir alışkanlık halini aldıysa photo lurking olma ihtimaliniz var.

  • Cheesepadding

Artık Mp3 mü kaldı? şeklindeki düşüncelere sahip olabilirsiniz; öte yanda cheesepadding hastaları siz bu satırları okurken Mp3 indirmeye devam etmekte.

  • İnternet Siniri

Bağlantı koptuğu anda gerginleşen, internet hızının yavaşlamasından dolayı aşırı sinirlenen kişiler İnternet Siniri kategorisinde değerlendirilmektedir. Bu kategorideki bireyler internetin performans düşüklüğü nedeniyle aşırı stres yaşarlar.

Sosyal Medya Hastalığı Tedavisi

Bağımlılığın ve yol açtığı rahatsızlıkların tedavi edilmesi gündelik yaşamın kalitesi için oldukça önemlidir. Uzmanlar sosyal medya bağımlılığını uyuşturucuya benzetmektedirler. Kişilerde bilinç kontrolü bozmaya kadar devam eden rahatsızlık, uyku düzenini ve kişinin özel yaşam dengesini de olumsuz etkiler.

Tedavi ise bireyin bu rahatsızlığa sahip olduğunu kabul etmesinden geçer. Bağımlılığın farkına varılması ve bu bağımlılığın kontrol altına alınması gerekir. Bunlardan en etkili olanı ise cep telefon orucu yapmaktan geçer. Dijital detoks olarak adlandırılan süreç sayesinde, bağımlılık kontrol altına alınabilir.

Danışmanya Profesyonelleri ile Sosyal Medya Bağımlılığı Hastalıkları

Sosyal medya bağımlılığına karşı tek başınıza yenik düştüğünüzü düşünüyorsanız, Danışmanya profesyonellerinden yardım isteyebilirsiniz. Uzman görüşüyle bağımlılıktan çok daha rahat ve zorlanmadan kurtulabilirsiniz.