Sosyal Medya Hesap Güvenliği için 5 Altın Kural

Dijital dünya hiç olmadığı kadar hayatımızın her anında yer almaya başladı. Kimimiz onsuz yaşayamaz olduk, kimimiz etkisi altına girmedik; ama bir gerçek var ki hepimizin bilgileri artık dijital dünyadan hiç silinmeyecek.

Üzerine çok tartışıldı, birçok karar bağlandı. Bağımlılık yaratan sosyal medya üzerinden; başta Facebook, Twitter, Instagram olmak üzere dolandırılanların sayısı %150 artış durumda. Hal böyle olunca da güvenlik çok önemli boyutlara ulaştı. Dolandırıcılara karşı geliştirilen yöntemlerin bile bazı durumlarda etkisiz kaldığını düşünürsek bireysel olarak da hesaplarınızın güvenliğini üst düzeyde tutmanız gerekir. Birçok kişi gibi sizde 5 altın kural ile hesaplarınızda güvenliği sağlayabilir, dolandırıcı ve hacker’lara karşı önleminizi alabilirsiniz.

  1. Güçlü Şifreler Belirleyin

Doğum tarihleri, Malazgirt Zaferi ya da İstanbul’un Fethi tarihlerinin şifre olma dönemi çoktan bitti. Hesaplarınızı koruyabilmenin ilk adımı oldukça güçlü şifreler tanımlamaktan geçer. Şifrenizde büyük ve küçük harfler, semboller ve rakamlar mutlaka olmalı ve ayrıca aşağıdakilere de dikkat etmekte yarar var.

  • Sosyal medya hesaplarınızın şifresini belirli dönem aralıklarında değiştirin.
  • İki faktörlü kimlik doğrulamasını hesaplarınız uygulayın.
  • Kendi bilgisayarınız dahi olsa hesaplardan “çıkış yaparak” hesabınıza erişimi engelleyin.

        2. Unuttuğunuz Sosyal Medya Hesaplarını Kontrol Edin

Kimi sosyal medya hesapları aktif olarak kullanılmıyor ki bu da dolandırıcılar için biçilmiş kaftan haline getiriyor hesapları. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu tip hesaplar oldukça kolay belirlenen şifrelere sahip oluyor. Keşfedilmesi basit, dolandırılmaya açık hale gelen bu hesaplar nedeniyle birçok sorunla karşılaşılması hiç de şaşılacak durum değildir.

  • Kullanılmayan hesabın şifresi diğer sosyal medya hesap şifreleriyle aynı olabilir. Bu durumda diğer hesaplar da tehdit altındadır.
  • Aktif olmayan hesabın şifre koruma sorusu ya da diğer detayları da kullanıcı hakkında önemli bilgilerin dolandırıcıların eline geçmesine neden olabilir.

Özetle, mutlaka hesaplarınızı gözden geçirin, kullanılmayanları temelli kapatın.

       3. Şüpheli Durumlara Karşı Bildirimleri Açın

Sistem eğer şüpheli bir durum ya da giriş algılarsa, hesap sahibine bildirim yollar; ancak kullanıcıların bazıları bu bildirimleri kapatır. Haliyle tehdit algılandığında da kullanıcının bilgisi olmamaktadır.

Bu gibi durumlara karşı bildirimleriniz mutlaka açık olmalı. Şayet şüpheli bir duruma karşı hızlı şekilde önleminizi alabilir ve sosyal medya hesaplarınızı koruma altına alabilirsiniz.

       4. Cep Telefonunuza Dikkat Edin

Cep telefonları güvenli gözükür. Her sosyal medya hesabı da telefona indirilen uygulama sayesinde otomatik açılır. Öte yandan hiç düşündünüz mü cep telefonunuzun çalınması durumunda neler olabileceğini? Mutlaka bu tür durumlara karşı bir “B Planınız” olmalı. Bu B Planı sadece hesaplarınız için değil aynı zamanda eğer kullanıyorsanız internet bankacılığı için de geçerlidir.

      5. Çok Kullanıcılı Hesaplara Dikkat

Sosyal medya hesabı yönetiyor olabilirsiniz ve sizinle birlikte aynı hesaba giren başka kullanıcılar olabilir. Bu gibi durumlara karşı da dijital hayat çözümü kendi üretiyor. Çok kullanıcılı hesapların yönetimi için artık ek programlar çıktı. Yönetici olarak, bu programlar sayesinde, istediğiniz kullanıcıya ister sınırlı isterseniz de sınırsız yetki verebilir ve hesabın güvenliğini üst düzeyde tutabilirsiniz.