Resmi tatillerde gündeme gelen tatil dolandırıcılarının sayısı son zamanlarda ciddi oranda artış gösteriyor. Hiç şüphesiz bu sayının artması, internet kullanımının yaygınlaşması ve pek çok kişinin internet alışveriş kültürünü benimsemiş olmasından kaynaklanıyor. Tüketicilerin internet dünyasındaki dolandırıcılara çok dikkat etmesi ve özellikle yüksek meblağlı ödemelerini internet vasıtasıyla yapmaları durumunda çok daha titiz davranmaları gerekiyor. Uzmanlar herkesi internetteki tuzaklara karşı uyarıyor. Birkaç noktaya dikkat ederek dolandırıcılara karşı önlem alınmış olabileceğinin öneminin de altını çiziyor. Danışmanya Bilişim Uzmanları da bu konuda basit ve zahmetsiz birkaç püf noktayı aktarıyor.

Nasıl Dolandırılıyoruz?

Turizm sektörünün kalbinin attığı Antalya, Bodrum, Alaçatı gibi bölgelerdeki büyük otellerin siteleri kopyalanıyor. Otellere ait sitelerin bire bir aynıları kuruluyor. Tüketiciler, otelin sitesine girip rezervasyon yaptırdığını düşünüyor; ama farkında olmadan dolandırıcıların ağına düşüyor. Hem kredi kartı bilgilerini hem de yüksek meblağlı paralarını kaptırıyorlar. Oltalama dolandırıcılığı adı altındaki hırsızlık nedeniyle çok sayıda kişi tatil öncesi mağdur oluyor, tatil yerine adliyelerin yolunu tutuyor.

Otelin İsminde Domainlere Dikkat

Dolandırıcılar gözlerine kestirdikleri otellerin isim domain adreslerini satın alıyor ve otelin orijinal sitesinin bire bir aynısını kuruyorlar. Bu sayede tüketicileri ağlarına düşürmeleri çok da zor olmuyor. Rezervasyon ya da ödeme yapmadan önce otel ile telefon kanalıyla iletişime geçilmesi de yetmeyebiliyor. Dolandırıcılar için, mail ve telefon belirlemek hiç de zor olmuyor. Bu nedenle mümkünse ödeme otelde bire bir yapılmalı ve kredi kartı bilgileri telefon ya da e-posta kanalıyla verilmemelidir.

Google Aramalarında Üst Sıralarda

Google algoritması, bir sitenin sahte ya da gerçek olmasıyla ilgilenmiyor. Kimi sahte otel siteleri otelin gerçek sitesinin üstünde bile yer alabiliyor.  Konaklama maliyetlerinin yüksek olduğu oteller için bu dolandırıcılık oldukça tercih ediliyor; çünkü tek gecesi bin ya da iki bin lira olan bir otelde bir haftalık konaklama ücreti, dolandırıcıların iştahını kabartıyor.

Herkes Kendi Önlemini Alabiliyor

  • Uzmanların tekrar tekrar ifade ettiği bir cümle bulunuyor: “Eğer bir teklif gerçek olamayacak kadar çekici görünüyorsa, muhtemelen gerçek değildir.” Bu nedenle ücretsiz uçak tekliflerine, ek ücretsiz konaklama fırsatlarına ya da çok cazip görünen ve ödediğinizin oldukça üstünde bir kampanya varsa uzak durmakta yarar bulunuyor.
  • Kimliğinize dair bilgileri, kredi kartı numaranızı bir internet sitesine girmeden önce adres çubuğunun kontrol edilmesi dolandırıcılara karşı ek koruma sağlıyor. İnternet sitesinin adresinde yanlış yazım, özel işaretler var ise sahte siteyi inceleme ihtimaliniz olabiliyor.
  • Uçak bileti ya da otel rezervasyonu yapılacak sitelerin köklü firmalara ait olduğundan emin olunmalı ve mutlaka her sitenin adresi, adres çubuğuna elle girilmeli ve otomatik çıkan adrese tıklanmamalıdır.
  • Spam niteliğindeki ve bilmediğiniz kaynaklardan gelen e-postaları açmamanız, açtıysanız da kesinlikle tıklamamanızda fayda bulunuyor.

Sahteciliğe Karşı Danışmanya Uzmanlarına Danışın

Tatilinizin zehir olmasını ve paranızı kaptırmak istemiyorsanız ve giriş yaptığınız sitelerden emin olamıyorsanız Danışmanya Uzmanlarımızla irtibata geçebilirsiniz. Haftanın her günü iletişime geçebileceğiniz uzmanlar, size destek olmak için bekliyorlar.