Toplumsal baskılar nedeniyle pek çok kadının hekime başvurmakta çekindiği hastalık vajinismus nedenleri hem psikolojik hem de bedesel olabilir. Hastalığın ne sebeple kaynaklandığı ise hastayla yapılacak ön incelemenin ardından ortaya koyulabilir. Vajinimus rahatsızlığının nedenleri hastadan hastaya farklı olsa da vajinismusun tedavi edilebilen rahatsızlık olduğu gerçeği göz ardı edilmemelidir.

Hekime başvurmayan, zamanla geçeceğinizi düşünerek hayatına devam eden kadınlar ise tam tersiyle karşılaşır. Gün geçtikçe boyutu artan vajinismus, eşler arasında da ciddi problemlere sebep olur. Üstelik kadın gündelik hayatında da kendi özgüvenini kaybetmekle yüzleşir.

Vajinismus Nedir ve Vajinismus Nasıl Anlaşılır?

Vajina bölgesinde pubik kaslarının istemsizce kasılmasıyla ortaya çıkan rahatsızlık nedeniyle kadın ağrılı cinsel birleşme yaşar ya da birleşmeyi hiç yaşayamaz. Sorun tedavi edilmezse eğer kadın cinsellikten soğur ve eşinden de uzaklaşır. Vajinismus sadece cinsel birleşmede de görülmeyebilir. Tampon kullanımı imkansız hale gelebilir ya da jinekolojik tedavilerde pubik kaslarının istemsizce kasılmasıyla da karşılaşılabilir. Cinsel birleşmede geçmeyen ağrı veya acılar hisseden kadınlar mutlaka hekime başvurmalıdır. Bu sancıların geçmemesi nedeni konusunda uzman bir hekim tarafından analiz edilmelidir. Vajinismus teşhisi konulan hasta ise tedaviye başlayarak sorundan kurtulabilir.

Vajinismus Nedenleri Nelerdir?

Tek bir kaynağı olmayan sorunun nedeni hastadan hastaya değişim gösterir. Kimi hastada vajinismus, psikolojik nedenlerle bağlanır kimi hastalarda ise bedensel sorunlar kaynak gösterilir. Psikolojik alt yapısı olan vajinismusun birçok nedeni olur.

  • Geçmiş travmalar
  • Cinselliğe dair kötü deneyimler
  • Aile yokluğu
  • Baba ve annenin karakter yapıları
  • Geçirilen rahatsızlıklar

başlıca sebeplerdir. Ayrıca toplumun cinselliğe bakış açısı ve vajinismus rahatsızlığı ile boğuşan kadının cinselliği tabu olarak gören bir çevrede büyümesi de ciddi bir neden olarak karşımıza çıkar. Özellikle cinselliğe karşı öğrenilen ilk bilgilerin abartılı ve korkutucu olması da kadının ileriki dönemde yaşayacağı birleşmeleri de etkileyebilir.

Vajinismus Nasıl Tedavi Edilir?

Konusunda uzman hekimler farklı tedavi yöntemleri geliştirmeye devam etmektedir. Vajinismus rahatsızlığı için şu ana kadar geliştirilmiş uygulamalardaki dikkat çekici yöntemler ise lazer yöntemi, psikolog eşliğinde hipnoz yöntemi bulunur.

Hastadan hastaya tedavi yöntemi değişir; çünkü her hastanın yaşadığı vajinismus nedeni farklıdır. Psikolojik temeli olan vajinismus tedavisinde mutlaka psikolog eşliğinde tedavi yürütülür. Sorunun nedenini bedensel olduğu anlaşılırsa da psikolojik yöntemlere ihtiyaç kalmayabilir. Tedavi yöntemi tamamen hekimin önincelemesi ve hastayla gerçekleştirdiği muayenelerden sonra ortaya çıkar.

Hastaların sıklıkla merak ettiği “ vajinismus kaç seansta tedavi edilir” sorusuna da net cevap verilememektedir. Hastalığın boyutu ve sorunun kaynağı seans sayısını etkilemektedir.

Vajinismus Tedavi Edilebilir

Nedeni ne olursa olsun, vajinismus tedavi edilebilir. Mutsuzluk kaynağı, eşlerin birbirinden kopmasına neden olan rahatsızlıkla yaşamaya mahkum olunmamalıdır. Konusunda uzman hekimlerin kontrolünde vajinismusa son verilebilir. Danışmaktan çekiniyorsanız, fikir almak istiyorsanız Danışmanya uzmanlarımıza haftanın her günü, günün her saati bağlanabilirsiniz.