Psikolojik yemek yeme isteği olarak adlandırılan “Polifaji” durumu sizde de olabilir. Mutlu olmak da kimisine göre yemek yemenin nedeni olabilir kimisi için ise üzüntüler karın acıktırabilir. Elbette beslenmek sağlıklı vücuda sahip olmak için önemlidir; ancak aşırıya kaçan yemek yemenin psikolojik nedenleri vardır. Farkında olmadan aslında sizde duygusal yemek yeme isteğine sahip olabilirsiniz. Psikolog tedavinin şart olduğu Polifaji’nin ilerlemesi, obezite ve diğer ciddi sağlık sorunları ile sonuçlanabilir.

Yemek Yemenin Psikolojik Nedenleri

 • Hep açım.
 • Ne yesem doymuyorum.
 • Tatlıları görünce gözüm dönüyor.
 • Tok olsam da yemek yemeye devam ediyorum.

Yukarıdaki cümleler size tanıdık geliyor mu?  Ya da mutsuz geçirilen bir günün ardından çikolatalar ya da herkesin bayıldığı çikolatalı-fındıklı ezmeler ile mi kendinizi avutuyorsunuz?

Aslında birçok kişinin normal karşıladığı ya da dönemsel olarak gördüğü bu durumun mutlaka uzmanlar tarafından araştırılması ve tedavi edilmesi gereklidir.

Psikolojik yemek yemek durumunda kişinin düşünceleri aktif rol oynar. Aslında Polifaji’nin de tedavisi bu noktada başlar.

Peki, nedir başlıca düşünceler kişilerin psikolojik yemek yeme isteği durumunu aktif hale getiren?

 • Yemek yemenin hayatın en zevkli olayı olarak görmek.
 • Güzel kutlamalar yemeksiz olmayacağı düşünmek.
 • Mutsuzsam yemek yiyerek kendini avutmaya çalışmak.
 • Mutluysam yemek yiyerek kutlarım şeklinde düşüncelere sahip olmak.

Tüm bu düşünceler ve çok daha fazlası, psikolojik yemek yemek arzularının arkasında yatan nedenleri oluşturur.  Üstelik, sürekli yemek yemenin de beyne ilettiği mesajlar vardır. Beynin yemek yeme dürtüsünü de harekete geçirerek, beyinde devamlı bu isteğin düşünülmesine neden olur.

Aşırı yeme dürtüsünü ve üstelik sağlıksız gıdaları tercih etmeyi tetikleyen Polifaji nedeniyle alınan kilolar; obezite ile sonuçlanabilir. Bu da tedaviyi çok daha uzun soluklu hale getirir. Tüm bunlara ek, aşırı kilolar hem kalbe hem de vücudun kan dolaşımı ve damarlarına da hasar verilebilir.

Problem, Psikolojik Yemek Yeme Tedavisi ile Çözülebilir

Kilo aldığını gözlemleyen; ancak yeme dürtüsünü durduramayan kişiler, hayatlarında küçük değişimlere gitmeyi deneyebilir.

 • Stresten uzaklaşılmalı; çünkü stres ne yazık ki yeme dürtüsünü harekete geçirir.
 • Boş zamanlarında hobi olarak yemek yemeyi seven kişiler bu duruma son vermelidir. Yeni hobiler en eğlenceli çözümdür.
 • Mutsuz olunan durumlarda içe kapanmak yerine, pozitif düşünceler ile ruh ve beden beslenmelidir. Aşırı depresyon nedeniyle oluşan kasvetli ve mutsuz durumlarda psikolog desteği almaktan da çekinilmemelidir.
 • Sigarayı bırakıp da kendini yemeye veren kişiler de yanlış yoldalar. Bu tamamen psikolojik bir düşünce tarzıdır. Bu stil düşünce kalıpları yanlış inanışlardan gelir. Sağlıklı hayatı seçmeyi tercih etmeye karar veren her kişi için, sigarayı bırakmanın tek yöntemi yemek yeme değildir.
 • Henüz farkına varılamayan bir hastalıkta çıkabilir aşırı besin tüketiminin altında. Bir check-up ile bu durum araştırılabilir.
 • Düzenli gzersizler ve bol hareketli yaşam düzeni ihmal dilmemelidir.

Psikolojik Yemek Yemek ile Yaşamak Zorunda Değilsiniz

Polifaji’nin bir çok nedeni bulunabilir ya da aşırıya kaçan besin tüketimin altında farklı bir hastalık çıkabilir. Her ne olursa olsun, uzman hekimler sayesinde bu durum tedavi edilebildiği unutulmaması gerekir.

Meta açıklama: Danışmanya psikolojik yemek yeme isteği altında nedenleri araştırdı. En merak edilen sorunun cevabı için tıklayın.