Uzmanlar, uykunun psikolojimiz üzerinde direkt etkisi olduğunun altını çiziyor ve uyarıyor; düzenli uyku beden ve ruh sağlığı açısından çok önemlidir. Koşturmaca arasında geçen hayatlar, stresli iş yaşamı nedeniyle kimi zaman uyumakta zorluk çeken onlarca kişi düzenli uykunun nimetlerinden yararlanamamaktadır. Huzurlu ve konforlu bir gece uykusu, vücuda melotonin hormununun salgılanması sağlanır. Örneğin düzensizlik ya da derin uyku moduna geçememek, bu hormonun salgılanmasına engel olur. Düzensiz uykuya son vermek için yatak odanıza göz atmanızda ve odanızda belki de küçük değişiklikler yapmanızda yarar vardır.

Uyku Düzensizliğinin Yarattığı Sonuçlar

Sağlıklı bir uyku hem vücut organlarına hem de ruh sağlığına etki eder. Düzensiz gece uykusu ise başta, tansiyon, stres ve yorgunluğa sebep olur. Aynı zamanda düzensiz uyku sizi depresyona, anksiyete bozukluğuna ve konsantrasyon eksikliğine kadar götürebilir. Uyku rahatsızlığı yaşayanlar ilk zamanlar fark etmese de zamanla uykusuz baş gösterir ve her gece uykuya dalamama telaşına girerek stres seviyelerini kat be kat artırırlar. Bu nedenle uyku düzensizliği sorunu büyür. Bazı günler uykuya dalmakta zorlanabilirsiniz; ancak problem her gününüzü esir almaya başladıysa uzman bir destek almayı düşünmelisiniz.

Uyku Düzensizliği Neden Kaynaklanır?

Normal şartlarda bir insanın düzenli uykusu ortalama altı ila sekiz saat aralığında değişir. Bu ortalama elbette kişiden kişiye değişim gösterebilir; fakat günün her anı uyumak isteniyorsa, bir sorun var demektir. Sabah gözlerinizi açtığınız an, biraz daha uyuyayım zaten bugün hafta sonu gibi bir düşünceniz varsa uyku düzensizliğine yol açmaktasınız. Örneğin hafta içi uykusuzluk yaşamanızın nedenleri arasında gece uyumaktan zorlanmanız ve sabah huzursuz kalkmanız yer alır. Ayrıca, gündüz tercih edilen ve “güzellik uykusu” olarak adlandırılan göz dinlendirme eyleminde uzak durmaya çalışmalısınız. Kısa uyku molaları uyku düzeniniz ve gece konforunuzu baltalayan aktivitelerdir. 

Uyku Düzensizliği Nasıl Geçer?

Yatağınıza yattığınız ilk 15 dakika içerisinde uykuya dalmaya çalışın; ancak uyku düzeni bozuk kişilerde bu imkansız hale gelebilir. Öncelikle uykuya dalmaya vücudunuzu alıştırmalısınız. Yatmadan birkaç saat öncesine kadar abur cubur ve ağır yiyeceklerden uzak durmalısınız, nikotin ve kafeini kesmelisiniz. Eğer kafanızı meşgul eden herhangi problem veya sorun varsa en azından tatlı ve huzurlu bir uykuya dalabilmek için beyninizi başka şeylerle meşgul etmeye çalışmalısınız.

İlk 15 dakika içerisinde uykuya dalmaya kendinizi biraz zorlamanız faydalıdır; ancak uyku moduna geçemediyseniz, ılık bir duş alarak kendinizi rahatlatmayı deneyebilirsiniz. Uzmanların özellikle altını çizdikleri bir konu vardır ki o da yatak odasındaki elektronik cihazların varlığıdır. Uykunuzu bölünmemesi ve konforlu bir gece için yatak odanız gece ışıksız ortama sahip olmalı ve elektronik arındırılmalıdır. Temiz bir yatak ve mis gibi çarşaflar ile kendinizi yatağınızda huzurlu hissedebilirsiniz.

Yatak odanızı huzurlu alanınız olarak görmeye çalışın. Telefonla meşgul olmayın, size strese ve sinire sokan her türlü olayı yatak odanızın dışarısında bırakmayı deneyin. Bu sayede çok da hızlı uykuya dalabilirsiniz.

Uyku Düzensizliği ve Psikolojiye Etkileri

Uyku düzensizliğinin altında yatan farklı nedenler bulunabilir. Örneğin anksiyete bozukluğu uykunun düzensiz olmasının başlıca nedenleri arasındadır. Stresli iş yaşamı siz fark etmeseniz de uykunuz çok şey alıp götürür ve sizi çok daha büyük sorunlara, problemlere sürükler. İş performansınızı düşürürken, uykusuzluk aynı zamanda özel yaşamınızda da sorunlara yol açar ve sorunlarla olması gerektiği gibi başa çıkmanız, kendiniz için doğru kararlar almak zorlaşır.

Danışmanya Uzmanları ile Görüşün

Uyku düzensizliği sizi daha fazla etkilemeden uzman bir psikologdan destek almayı deneyebilirsiniz. Danışmanya uzmanları size yardıma hazır. Günün her anı uzman psikologlarımızla iletişime geçerek uyku düzensizliğine dair tavsiye ve öneri alabilirsiniz.