Terapiyle kimi zaman karıştırılan kavram yaşam koçuna ne zaman gidilir? Bu sorunun tam yanıtını araştırmadan önce, yaşam koçu kimlere denir anlamak gerekiyor. Bir dizi önemli eğitimi tamamladıktan sonra yaşam koçu unvanı alan kişilerin serüveni elbette bitmiyor; çünkü hayatlarına şekil verecekleri insanlara etkileri oldukça fazla olabiliyor. Bu nedenle yaşam koçu olarak belirlenen kişilerin çok iyi araştırılması da gerekiyor.

Yaşam Koçu Kime Denir?

Bireylere basit sorular soran ve sorduğu bu soruların ışığında kişisin hayatına farklı açıdan bakmaya başlamasına yardımcı olan rehberlere denir. Aynı zamanda yaşam koçları bireylerin imkansız olarak gördüğü durumları da bireye yönelttiği basit sorularla “imkansız inancının” değişmesini sağlar.

Yaşam koçlarının psikolojik destek sağlamadıklarını da bilinmesi gerekir; çünkü neden ve niçin ile ilgilenmeyen koçlar kişinin şu anki durumuna bakarak ulaşılması istenilen hedefe kişinin yönelmesini sağlamakla yükümlüdür.

Yaşam Koçuna Neden Gidilir?

Belirlediğimiz hedeflere ulaşmada zorlandığımız durumlarda devreye yaşam koçları girer. Bu durumda görevleri oldukça açıktır. Yaşam koçu; hedeflenen varış noktasına ulaşmamızda rehberimizdir, yol arkadaşımızdır.

Elbette görevle pek de kolay değildir. Bireyin davranışlarına göre rehber, aldığı eğitimler çerçevesinde farklı teknikler belirleyerek farklı bakış açıları kazandırır. Bu sayede kişinin hiç farkında bile olmadığı güç ve yetenekleri de ortaya çıkar.

Özetle yaşam koçları, ruh ve beden sağlığı yerinde kişilerle ilgilenir. Hedefini ve yönünü bulamayan ve bu konuda ışığa ihtiyacı olan kişilerin rehberi olurlar.

Yaşam Koçu Nasıl Çalışır?

Yaşam koçları görevlerini sürdürürken kesinlikle kendi doğruları ile ilgilenmez ve bunun tam da aksine koçu olduğu bireyin kendi inanışlarına göre doğruları hayata geçirmeye çabalar.  Aynı zamanda, bireyin kendi beklenti ve doğruları ışığında hedeflenen noktaya ulaşılması için ortak bir strateji belirler.

Neden veya niçin ile ilgilenmeyen rehberler, herhangi düşünceyi de bireye empoze etmez ve sadece bireyin aslında farkında olmayan güçlerini ortaya çıkarır. Kısacası, hedefe ulaşılmasında yol arkadaşları sadece bizlerin ışığı olmaktadır.

Yaşam Koçu Eğitimi

Son dönemlerde oldukça fazla duyulmaya başlanan “yaşam koçu” unvana, aslında o kadar da kolay sahip olunmamaktadır. Eğitimler ciddi ve titiz şekilde ele alınmakla birlikte Uluslararası Koçluk Federasyonu tarafından geçerli akredite programlarının tamamlanması şarttır. Hayatımızı etkileyen ve bize yol gösteren rehberlerimizi seçerken oldukça iyi araştırma yapmak çok önemlidir.

Bu konuda desteğe ve çok daha detay bilgiye ihtiyaç duymanız durumunda Danışmanya uzmanları ile iletişime geçebilirsiniz. Hiçbir durum çözümsüz, hiç bir hedef ulaşılmaz değildir.